Nitrofenollerin iyonik ve iyonik olmayan organobentonitlere adsorpsiyon ve desorpsiyonu
Adsorption and desorption of nitrophenols to lonic and non-ionic organobentonites
  1. Tez No: 150054
  2. Yazar: FATMA NUR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA ÇALIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Yfiksek Lisans Tezi NÎTROFENOLLERİN İYONİK ve ÎYONtK OLMAYAN ORGANOBENTONtTLERE ADSORPSİYON ve DESORFSÎYONU Fatma Nur KÖROĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Analı Ulm Dalı Danışman: Pro£ Dr. Ayla ÇALIMLI Eş Danışman : DoçJDr. Nuray YILDIZ Bu çalışmada, Ordu ili bentonitinden uzun zincirli amonyum tuzu hekzadesiltrimetilamonyum bromOr (HDTMA) ve iyonik olmayan organik madde poli (etilen glikol) bûtil eter (PEG) kullanılarak organobentonitler sentezlemniştir. Sentezlenen organobentonitler ile aük sularda bulunabilen tekli (o-, m- ve p-nİtrofenol) ve ikili (m- ve p~ nitrofenol) polar organik kirleticilerin adsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorpsiyon deneyleri; sıcaklık kontrollü ve karıştırman bîr sistemde seçilmiş olan organik kirleticilerin (o-, m- ve p-niörofenol) 50- 1400 mg/L derişim aralığındalri çözeltileri İle 30, 35 ve 40'*C*de gerçeldestMlmİştir. HDTMA-B Üzerine o-nitrofenolün en yüksek adsoıplanma değeri; 30°C'de 206.5mg/g 35°C*de 227 mg/g ve 40°C'de 246 mg/g; ra- nilrofenolün ise 30°C'de 83 mg/g, 35cC'de 78 mg/g ve 40°C'de 129 mg/g'dır. p-nitrofenolun HDTMA-B üzerine en yüksek adsorplanma değeri; 30°C*de 232 mg/g, 35°C'de 174 mg/g ve 40°C*de 230 mg/g iken p-nitrofenolün PEG-B organobenloniti üzerine en yüksek adsorplanma değeri ise; 30°C'de 193 mg/g, 35°C*de 196 mg/g ve 40°C*de 210mg/g'dn-. m-, p-nitrofenoI ikili kanşımmdaki p-nitrofenolün HDTMA organobentonitİ üzerine en yüksek adsorplanma değeri; 35°C*de 45. 1 mg/g iken m-nitrofenolün ise 35°C'de 20. 1 mg/g*dir. HDTMA-B organobentonitİ üzerine o-nitrofenolün en yüksek adsoıplanma verim i % 82.10, m-nitrofönolün %51,76 iken p-nitrofenolün ise % 66.00' dır. PEG-B organobentoniti üzerine p-nitrofenolün en yüksek adsorplanma verimi % 60'dır. Adsorpsiyon deneyleri sonucunda, HDTMA-B organobentomtinin organik kirleticileri ( o-, m- ve p-nitrofenol) en iyi 40°C sıcaklıkta adsorpladığı belirlenmiştir. Organik kirleticilerin ikili karışımı (m- ve p-mtrofenol ) içindeki m-nitrofenol ve p- nitrofenolün HDTMA-B organobentonitine adsorplanma kapasiteleri tekli haldekine göre daha düşüktür. HDTMA-B organobentonitinin p-nitrofenol için PEG-B organobentonitine göre daha iyi bir adsorplayıcı olduğu belirlenmiştir. Adsorpsiyon deney verUerinin tümü Freundlich ve Langmuir izoterm modellerine uygulanarak adsorpsiyon sabitleri belirlenmiştir. HDTMA-B ve PEG-B organobentonitlerinden organik kirleticilerin (o-, m- ve p~nitrofenol) süperkritİk akışkan ortamından desorpsiyonlan (rejenersyon) da incelenmiştir. Desoıpsiyon deneyleri laboratuvar ölçekli yan kesikli süperkritİk akışkan ekstraksiyon sisteminde (ISCO.SFX220) gerçekleştirilmiştir. Polar özelikteki organik kirleticilerin apolar CQj'deki çözünürlüğü düşük olduğundan; çözünürlüğü artırmak için yardımcı çözücü olarak etanol seçilmiştir. m-nitrofenolün HDTMA-B organobentonitinden desorpsiyonunda % 73 verime; 40°C sıcaklık, 300 bar basınç, 2 ml/dk akış hızı, %7.5 (%v/v) etanol derişimi koşullarında ulaşılmıştır. p-nitrofenolün HDTMA-B organobentonitinden desorpsiyonunda % 50 verime; 60°C sıcaklık, 400 bar basmç, 2ml/dk akış hızı, % 10 (%v/v) etanol derişimi koşullarında ulaşılmıştır. 2004, 176 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bentonit, Organobentonit, Alkilamonyum Tuzu, Adsorpsiyon, Atık su, Organik Kirletici, Süperkritİk Akışkan Ekstraksiyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ADSORPTION and DESORPTION OP NTTROPHENOLS TO IONIC and NON-IONIC ORGANOBENTONTTES Fatma Nur KÖRO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: ProtDr. Ayla ÇALIMLI Co-Snpervbor ; AssocProtDr. Nuray YILDIZ In the present study long chained ammonium salt, hexadecyltrimethylammonium bromide (HDTMA), and non ionic organic matter poly butyl ether (ethylene glycol) are synthesized from bentonite of Ordu city. Adsorptions of synthesized organobentonites with polar organic contaminants which can be found single (o-, m- and p- nitrophenol) and binary mixture (m- and p- nitrophenol) in waste water are examined. Adsorption experiments are done in a temperature controlled and mixing system using the organic contaminants* (o-, m- and p- nitrophenol) solutions, concentration range between 50-1400 mg/L, at 30, 35 and 40°C, The highest adsorption values of o-nilrophenol on HDTMA-B are 206.5mg/g, 227 mg/g, and 246 mg/g at 30°C, 3S°C, and 40°C respectively; those of m-nitrophenol are 83 mg/g, 78 mg/g, and 129 mg/g at 30°C, 35°C, and 40°C respectively. The highest adsorption values of p-nitrophenol on HDTMA-B are 232 mg/g, 174 mg/g, and 230 mg/g at 30°C, 35°C, and 40°C respectively; those of on PEG-B organobentonite are 193 mg/g, 196 mg/g, 210 mg/g at 30°C, 35°C, and40°C respectively. The highest adsorption value of p-nilrophenol on HDTMA organobentonite for binary (m-, p-nitrophenol ) solution is 45. 1 mg/g at 35°C, that of m-nitrophenol is 20. 1 mg/g. The highest adsorption yield of o-nitrophenol onto HDTMA-B organobentonite ts %82.10 that of m-nitrophenol is % 51.76 and p- nitrophenol is %66. The highest adsorption yield of p-nitrophenol onto PEG-B organobentonite is %60. The result of the adsorption experiments, show that HDTMA-B organobentonite mostly adsorbed the organic contaminants ( o-, inl and p-nitrophenol) at 40°C temperature. The adsorption capacity of m-nitropbenol and p-nitrophenol on HDTMA-B organobentonite in binary solution (nv- and p-nitrophenol) of organic contaminants is lower compared to that of single. It is detennined that HDTMA-B organobentonite for p-nitrophenol is a better adsorbent compared to that of PEG-B organobentomta Adsorption constants are calculated by applying all the adsorption experiment data to Freundlich and Langmuir isotherm models. Desorption of organic contaminants (o-, m- and p-nitrophenol) from HDTMA-B in supercritical fluids was also examned. Desorpttott experiments are in a laboratory scaled, semi batched supercritical fluid extraction system (ISCO.SFX220). Ethanol is preferred as co-solvent to increase solubility, since solubility of polar characteristic organic containinaots are low in apolar CO2. During the desorption of m-nitrophenol from HDTMA-B organobentonite; 73 % yield is achieved at 40°C, 300 bar pressure, 2 ml/min flow rate and 7.5 % (%v/v) ethanol concentration conditions. During the desorption of p-nitrophenol from HDTMA-B organobentonite, 50 % yield is achieved at 60°C, 400 bar pressure, 2 ml/min flow rate and 10 % (%v/v) ethanol concentration conditions. During the desorption of o-nitrophenol from HDTMA-B organobentonite, 93 % yield is achieved at 40°C, 200 bar pressure and 2 ml/min flow rate conditions. 2004, 176 pages KEY WORDS: Bentonite, Organobentonite, Alkylammonium Salt, Adsorption, Waste water, Organic Contaminant, Supercritical Fluid Extraction