Gastronomi turizminde coğrafi işaretli ürünlerin yeri ve önemi üzerine bir araştırma (İnegöl mutfağı örneği)
A study on the place and importance of geographically indicated products in gastronomy tourism (Inegol cuisine example)
  1. Tez No: 834526
  2. Yazar: HAFİZE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, İnegöl ilçesinin coğrafi işaret tescili almış ve alabilecek olan ürünlerin, gastronomi turizmi kapsamında rolü incelenmiştir. Araştırmanın evrenini ve örneklemini İnegöl İlçesinde yaşayan ve coğrafi ürün işareti alınabilecek ürünleri bilen ve yapan yaşlı insanlar oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan kişilerin, 60 yaş üzeri insanlar olduğu görülmektedir. Katılımcıların yarısı kadın yarısı erkektir ve hepsi ilkokul mezunudur. İnegöl İlçesinde doğmuş, büyümüş ve yaşamaya devam etmektedirler. Katılımcıların ortak düşüncesi, Yöresel ürünlerin coğrafi işaret ile tescillenmesinin gastronomi turizmine olumlu yönde katkı sağlayacağı şeklindedir. Yöresel ürünlerin, gastronomi turizmi açısından kimlik oluşturulabilmesinde etkili rol oynadığı ve ilçe ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. İlçeyi ziyarette bulunan turistler Tarafından Yöresel ürünlerin öğrenilmesi ve tanınmasına imkân sağlayacaktır. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde Yöresel ürünlerin coğrafi işaret ile tescillenmesinin, gastronomik kimliğin oluşturulmasında etkisinin büyük olduğu görülmektedir. İnegöl İlçesinin tanınmasında gastronomik değerlerin ön planda olması için Yöresel ürünlerin coğrafi işaret tescili ile koruma altına alınması gerekmektedir. İlçenin kendine özgü özelliklerinin yanı sıra Yöresel ürünlerinin güçlü yanlarını ortaya çıkararak bir gastronomik kimlik elde etmeye çalışmaktadır. Coğrafi işaret ile ürünlerin tescillenmesi de olumlu şekilde yansımaktadır. Gastronomi turizmi alanında da Yöresel ürünler ve coğrafi işaretli ve coğrafi işaret alabilecek ürünlerin etkisi ortaya konulmaktadır. Coğrafi işaret tescili almış ve alabilecek olan ürünler için gerekli alt yapının oluşturulması, reklam ve tanıtımının faaliyetleri kapsamında ilçe halkı ile işbirliği içerisinde olunması sayesinde ilçenin gastronomi turizmi kapsamında olumlu gelişmelere yol açacağı görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of the products that have received and can receive geographical indication registration of İnegöl district within the scope of gastronomy tourism has been examined. The population and sample of the research consists of elderly people who live in İnegöl and know and make products that can be labeled geographically. According to the results of the research, it is seen that the people participating in the research are people over the age of 60. Half of the participants are women and half are men and all of them are primary school graduates. They were born, grew up and continue to live in Inegol District. The common opinion of the participants is that the registration of local products with geographical indication will contribute positively to gastronomy tourism. It is thought that local products play an effective role in creating an identity in terms of gastronomic tourism and will contribute to the economy of the district. It will allow the local products to be learned and recognized by the tourists visiting the district. When the data obtained in the research is evaluated, it is seen that the registration of local products with geographical indication has a great effect on the creation of gastronomic identity. In order for the gastronomic values to be at the forefront in the recognition of İnegöl County, local products must be protected by geographical indication registration. It tries to achieve a gastronomic identity by revealing the strengths of local products as well as the unique features of the district. The registration of products with geographical indication also reflects positively. In the field of gastronomic tourism, the effect of local products and products with geographical indications and geographical indications are revealed. It has been reached the opinion that the district will lead to positive developments within the scope of gastronomy tourism, thanks to the establishment of the necessary infrastructure for the products that have received and can receive geographical indication registration, and cooperation with the people of the district within the scope of advertising and promotion activities.