Yükselen ekonomilerde (E7) savunma, sağlık, eğitim harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki rolü: Panel veri analizi
The role of defense, health, and education expenditures in emerging economies (E7) on income distribution: A panel data analysis
- Tez No: 985399
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Kamu harcamaları, ekonomik büyüme, sosyal refah ve gelir dağılımı üzerinde stratejik bir rol oynamaktadır. Literatür incelendiğinde kamu harcamalarının (sağlık, eğitim, savunma) gelir dağılımı üzerindeki etkileri konusunda tam bir konsensüs bulunmamaktadır. Bu çalışma yükselen ekonomileri (E7) oluşturan Brezilya, Çin, Endonezya, Hindistan, Meksika, Rusya ve Türkiye'nin 2000–2022 dönemi yıllık verileri kullanılarak; sağlık, eğitim ve savunma harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki etkilerini panel veri yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada bağımlı değişken olarak gelir dağılımı eşitsizliğini temsil eden Gini katsayısı, bağımsız değişkenler ise sağlık, eğitim ve savunma harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payı kullanılarak panel veri analizi yöntemi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, sağlık harcamaları ile gelir dağılımı eşitsizliği arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgu, sağlık harcamalarında bir birimlik artışın Gini katsayısında yaklaşık 0.936 birimlik bir azalmaya yol açtığını göstermektedir. Buna karşılık, eğitim harcamaları ile gelir eşitsizliği arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuş, bir birimlik artışın gelir eşitsizliğini 0.635 birim artırdığı gözlenmiştir. Savunma harcamalarının gelir eşitsizliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir. Bu bulgular, E7 ülkelerinde kamu harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki etkilerinin harcama türüne göre farklılaşabileceğini ve özellikle sağlık harcamalarının gelir dağılımı eşitsizliğini azaltıcı yönde potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Public expenditures play a strategic role in economic growth, social welfare, and income distribution. A review of the literature reveals no full consensus on the effects of different types of public expenditures (health, education, defense) on income distribution. This study aims to examine the impact of health, education, and defense expenditures on income distribution using annual data from 2000–2022 for the E7 emerging economies: Brazil, China, Indonesia, India, Mexico, Russia, and Turkey. The study employs a panel data analysis method, using the Gini coefficient to represent income inequality as the dependent variable, and the shares of health, education, and defense expenditures in Gross Domestic Product (GDP) as independent variables. The analysis results indicate a negative and statistically significant relationship between health expenditures and income inequality. This finding suggests that a one-unit increase in health expenditures leads to an approximate 0.936-unit decrease in the Gini coefficient. Conversely, a positive and significant relationship was found between education expenditures and income inequality, with a one-unit increase observed to raise income inequality by 0.635 units. Defense expenditures did not show a statistically significant effect on income inequality. These findings reveal that the effects of public expenditures on income distribution in E7 countries can vary depending on the type of expenditure, highlighting the potential of health expenditures to reduce income inequality.