Müzik öğretmenlerinin özel eğitim alanında yeterlikleri ve kendilerinden beklenilenlere ilişkin görüşleri
Competencies of music teachers in the field of special education and their ideas on what is expected from them
- Tez No: 834622
- Danışmanlar: DR. SEVGİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki yeterlik durumlarını, özel eğitim alanında çalışmakta olan müzik öğretmenlerinin görüşleri ile belirlemek ve özel eğitim alanının müzik öğretmenlerinden beklentilerinin neler olduğunu saptamak amacını taşımaktadır. Araştırma, müzik öğretmenlerinin özel eğitim okullarında çalışmayı tercih etme nedenlerinin belirlenmesi, özel eğitim okullarında çalışmaya başladıklarında yaşadıkları sorunların tespit edilmesi, özel eğitim okullarında çalışma sürecinde yaşadıkları mesleki duygu durumlarının neler olduğunun belirlenmesi, aldıkları formasyon eğitime bağlı olarak alan bilgisini özel gereksinimli bireylere uyarlama problemlerinin saptanması, eğitim sürecini özel eğitim öğretmenleri ile işbirliği içinde yürütebilme durumlarının ortaya koyulması ve özel eğitim okullarında müzik dersi öğrenme sürecine dâhil olan kişilerin (özel eğitim öğretmenleri ve veliler), müzik öğretmenlerinden beklentilerinin belirlenmesi bakımından önemlidir. Çalışma, tarama modelini esas alan nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze görüşme ve video konferans yoluyla toplanmıştır. Sorular özel eğitim kurumlarında çalışan müzik öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki yeterlikleri ve özel eğitim alanının müzik öğretmenlerinden beklentilerini öğrenmeye yönelik hazırlanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, özel eğitim alanında deneyim ve bilgi birikiminin önemli olduğu görülmektedir. Yaşanılan olumsuz durumların sebebinin tecrübesizlikten kaynaklandığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the proficiency of music teachers in the field of speacial education with the ideas of music teachers working in the field of special education and to determine the expectations of speacial education field from music teachers. The research is valuable in terms of determining the causes why music teachers prefer to work at schools for special education¬, finding out the problems they experience when they start working for special education schools, stating what their professional moods are throughout the working period at special education schools, determining the problems of adapting their knowledge of the field to individuals with special needs depending on the formation education they get, revealing the capability to carry out the education process in cooperation with special education teachers and determining the expectations of people (special education teachers and parents) involved in the learning process at special education schools. The study has been carried out with the qualitative research method based on the scanning model. Data have been collected through face to face interviews and video conferences with a semi structured interview form. The questions have been prepared to learn the competencies of music teachers working at special education institutions in the field of speacial education and the expectations of the speacial education field from music teachers. As a consequence of this research, it has been conferred that experience and knowledge in the field of speacial education are significant. It has been known that the reason for the adverse situations experienced is derived from inexperience.