Türkiye'de kredi kartı harcamaları ile vergi gelirleri arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir analiz
An analysis of the relationship between credit card expenditures and tax revenues in Türkiye
  1. Tez No: 834649
  2. Yazar: ADALET GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF İĞDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçmişten bugüne dinamik bir şekilde kendini yenileyerek gelişen ekonomik sistem içerisinde son dönemde ödeme aracı olarak işlev kazanan kredi kartları ekonomik aktörlerin para yönetimini önemli ölçüde kolaylaştırmıştır. Gün geçtikçe kullanım alanı ve sayısı fazlalaşan kredi kartı sunduğu olanaklar sayesinde para biriminin yerine tercih edilmektedir. Kredi kartlarının ekonomik hayatı hızlandırması gibi olumlu yönlerinin yanı sıra gereksiz tüketim harcamalarına yol açması gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Kredi kartlarının gelişimi, olumlu ve olumsuz yönlerinin ele alındığı çalışmanın amacı kredi kartı harcamalarının vergi gelirleri üzerindeki etkisini incelemektedir. 2003-2021 dönemi aylık verilerin kullanıldığı bu çalışmada Türkiye'de kredi kartı harcamalarının vergi gelirleri üzerindeki etkisi yapısal kırılmalı eşbütünleşme testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada yapısal kırılmalı testlerin kullanılmasının temel gerekçesi dönem içerisinde yaşanan pandemi, deprem ve diğer nadir olayların da etkisinin dikkate alınmak istenmesidir. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de kredi kartı harcamaları ile vergi gelirleri arasında uzun dönemli ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Bulgulara göre uzun dönemde kredi kartı harcamaları arttıkça vergi gelirleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the economic system, which has dynamically renewed itself from past to present, credit cards, which have recently gained function as a means of payment, have significantly facilitated the money management of economic actors. Credit cards, whose usage area and number are increasing day by day, are preferred instead of currency thanks to the opportunities they offer. In addition to the positive aspects of credit cards such as accelerating economic life, they also have negative aspects such as causing unnecessary consumption expenditures. The aim of this study, which examines the development, positive and negative aspects of credit cards, is to analyze the impact of credit card expenditures on tax revenues. Using monthly data for the period 2003-2021, this study analyzes the impact of credit card expenditures on tax revenues in Türkiye using cointegration tests with structural breaks. The main reason for using structural break tests in the study is the desire to take into account the effects of pandemics, earthquakes and other rare events during the period. The results of the study reveal that there is a long-run relationship between credit card expenditures and tax revenues in Türkiye. According to the findings, as credit card expenditures increase in the long run, tax revenues also increase.