Antimikrobiyal ve antikanser özellikli halloysit esaslı kappa karragenan/PEG nanokomopozitinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of halloysite based kappa carrageenan/PEG nanocomposite with antimicrobial and anticancer properties
- Tez No: 834686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCAN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kil katkılı biyonanokompozitler, biyolojik olarak parçalanabilen ve toksik olmaması özellikleriyle birçok uygulama alanında oldukça ilgi görmektedir. Bu nano yapılar, özellikle farmasötik alanında mükemmel antikanser ve antimikrobiyal etkisiyle dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında halloysit esaslı kappa karagenan/polietilen glikol polimer karışımı yeşil bir sentez olan sonokimyasal yöntemi ile sentezlenmiştir. Hazırlanan nanokompozit, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirimli Elektron mikroskobu (TEM), X-ışını Difraksiyonu (XRD) ve Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Kappa karragenan/polietilen glikol/halloysit nanokompozit yapının antimikrobiyal etkinliği çeşitli patojenik mikroorganizmalara karşı test edilmiştir. Ayrıca hazırlanan nanokompzotin içerisine sisplatin ilacı yüklenerek kanser hücrelerine karşı etkinliği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clay-based biopolymer nanocomposites have attracted significant interest in many application areas due to their biodegradability and non-toxic properties. These nanostructures are particularly noteworthy for their excellent anti-cancer and antimicrobial effects in the pharmaceutical field. In this thesis, a halloysite-based kappa carrageenan/polyethylene glycol polymer mixture was synthesized using a green synthesis method called sonication. The prepared nanocomposite was characterized using Scanning Electron Microscopy (SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM), X-ray Diffraction (XRD), and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) techniques. The antimicrobial efficacy of the kappa carrageenan/polyethylene glycol/halloysite nanocomposite structure was tested against various pathogenic microorganisms. Additionally, the effectiveness of the prepared nanocomposite against cancer cells was demonstrated by loading it with the drug cisplatin.