Yoğun bakım ünitesinde santral venöz kateteri olan hastalarda şeffaf örtü ve flasterin tıbbi cihaza bağlı bası yarası oluşmasına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of transparent drape and plaster on the formation of pressure injuries due to medical devices in patients with central venous catheters in the intensive care unit
  1. Tez No: 834687
  2. Yazar: ÇİLER ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitesinde tedavi gören santral venöz kateterli hastaların kateter pansumanında, klorheksidin glukonat içeren şeffaf örtü kullanılan hastalar ile gazlı bez ve flaster kullanılan hastaların tıbbi cihaz kaynaklı bası yarası gelişimi yönünden karşılaştırılması amacıyla planlanan ve uygulanan, randomize paralel grup araştırmasıdır. Araştırma, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde yatan 10 Ağustos- 10 Aralık 2022 tarihleri arasında araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan aynı zamanda araştırmaya katılmayı kabul eden yazılı ve sözlü onam alınan 78 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verilerini toplamak“Hasta Tanılama Formu”,“Kateter Bölgesi Değerlendirme Formu”,“Braden Bası Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanıldı. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edildi. Çalışmanın örneklem grubunu santral venöz kateter pansumanında klorheksidin glukonat içeren şeffaf örtü kullanılan 39 hasta, gazlı bez ve flaster kullanılan 39 hasta olmak üzere 78 kişi oluşturdu. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 69.59 olduğu, %57.7'sinin erkek, %42.3'ünün kadın olduğu saptandı. Yaşın (p =0.065), cinsiyetin (p =0.324), en az bir kronik hastalık varlığı (p=0.136) gibi klinik özelliklerin pansuman çeşidine ve gözlem günlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, ancak oksijen saturasyonunun (p =0.028) ve kateter bölgesinin nemli olma durumunun (p =0.015) anlamlı fark gösterdiği belirlendi. Oksijen saturasyonu ve kateter bölgesinin nemli olma durumuna bağlı flaster ve gazlı bez grubunda bası yarası oluşma riskinin KGŞÖ grubuna göre daha yüksek olduğu saptandı. Kanıta dayalı girişimlerin yer aldığı yoğun bakım ünitelerinde, kateter bölgesini kapatmada kullanılan bu iki pansuman çeşidinin karşılaştırıldığı bu çalışmada tıbbi cihaza bağlı bası yarası gelişiminin önlenmesinde klorheksidin glukonat içeren şeffaf örtünün kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized parallel-group study conducted to compare the patients with central venous catheters treated in the intensive care unit with a transparent dressing containing chlorhexidine gluconate in the catheter dressing and the patients who used gauze and plaster to expand the pressure ulcer caused by the treatment device device. Research, Prof. Dr. It came out with 78 patients who were hospitalized in the intensive care unit of Cemil Taşçıoğlu City Hospital between August 10 and December 10, 2022, whose exclusion was not included, and whose written and verbal consent was obtained at the same time, who agreed to be included. Collecting the populations of the study“Patient Diagnosis Form”,“Catheter Site Evaluation Form”,“Braden Pressure Sore Risk Assessment Scale”events. Data were analyzed using the SPSS program. The study sample group consisted of 78 patients, 39 patients who used a transparent cover containing chlorhexidine gluconate in central venous catheter dressing, and 39 patients who used gauze and plaster. It was determined that the average age of the individuals participating in the study was 69.59, 57.7% of them were men and 42.3% of them were women. Clinical features such as age (p =0.065), gender (p =0.324), presence of at least one chronic disease (p=0.136) did not show a comprehensive explanation by dressing type and observation days, but oxygen saturation (p =0.028) and catheter cleanliness It was determined that the value of the effort to be humid (p = 0.015) showed a difference. It was determined that the risk of pressure ulcers in the plaster and gauze elements was higher than in the CGSS groups, depending on the oxygen saturation and the importance of catheterizations. Benefiting from the use of a transparent dressing containing chlorhexidine gluconate in the development of pressure ulcers due to this feeding device, where these two dressing types used to close the catheter site are compared in intensive care units where evidence-based care takes place.