In context of internatinalisation strategy of European retail companies: The role of corporate social responsibility
Avrupalı perakende şirketlerinin uluslararasılaşma stratejisi bağlamında: Kurumsal sosyal sorumluluğun rolü
  1. Tez No: 834756
  2. Yazar: CEVHER ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yirmi yılda kurumsal sosyal sorumluluk bilinci, şirketler ve müşteriler nezdinde önemini sürekli olarak artırmaktadır. Uluslararası şirketler, özellikle genç neslin, ihtiyaçlarını satın almadan önce sosyal sorumluluk projelerinde şirketlerin çıkarlarını dikkate aldıklarını fark ettiler. KSS'nin temel amaçları, uluslararası anlaşmalarda ve Avrupa Komisyonu tarafından bazı açık hükümlerle tanımlanmıştır. Bazı şirketler, kârlarını maksimize etmek ve müşterilerini etkileyerek uluslararası pazarda görünürlüklerini artırmak için bir tür faaliyet kullanırlar. Bu akademik araştırmanın amacı, Avrupa'daki tedarik şirketlerinin uluslararasılaşma süreçlerinde, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) aktivitelerin uygulanmasının firma değeri, saygınlığı ve finansal performansı arasında nasıl bir ilişki ve etki yarattığını analiz etmektir. Akademik araştırma sırasında Avrupa'da Statista 2021 perakende satış verilerine göre ilk 10 perakende şirketinin yıllık raporları incelenmiş ve yayınlanan diğer raporlara göre araştırmada nicel veriler analiz edilmiş ve ikincil verilere başvurulmuştur. İlk adımda, KSS'nin kısa bir özeti ve literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra, KSS ve uluslararasılaşma ilişkisi tanımlanmış ve Avrupa'daki tedarik sektörünün KSS & uluslararasılaşma ilişkisine ilişkin olası etki ve sonuçları vurgulamak için sektörel ve coğrafi analiz değerlendirilmiştir. Son olarak, KSS'un rolünü anlamak için bu 10 örnek şirketin uluslararasılaşma stratejisinde, KSS'un şirketler üzerinde nasıl bir etkisinin olduğu, şirketlerin saygınlığı, finansal performansı ve şirket görünürlüğü üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, corporate social responsibility awareness permanently increases its significance by companies and customers. International companies realized that people especially the young generation take into consideration companies' interests regarding social responsibility projects before purchasing their needs. The main purposes of CSR have been described with some clear clauses in international agreements, and by the European Commission. Some companies use this kind of activity to maximize their profits and increase their visibility in the international market by impressing their customers. The purpose of this academic research is to clarify the relationship of internationalization strategy and corporate social responsibility (CSR). During the academic research top 10 retail companies according to the data of retail sales Statista 2021 in Europe have been investigated and, in this research, quantitative dates have been analyzed and secondary dates have been applied. In the first step, a short synopsis of CSR and literature review were done later, the relation of SCR and internationalization has been defined, and sectoral and geographical analysis evaluated in order to emphasize with possible impacts and consequences regarding the SCR & internationalization relation in Europe. As final, to understand the role of the SCR, those 10 sample companies' social responsibility activities have been examined according to economics, financial availability, environmental, age, international visibility, reputation, and target groups.