Pre-service mathematics teachers' views and experiences in designing STEM lessons
Matematı̇k öğretmen adaylarının STEM ders planı tasarlamaya ilişkin görüş ve deneyı̇mlerı̇
- Tez No: 834776
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının STEM eğitimine ilişkin deneyimlerini ve ders planı hazırlamada yaşadıkları zorlukların incelenmesidir. Ayrıca, bu çalışmanın STEM eğitimi uygulamaları matematik derslerinin verimliliğini arttırmak için yol gösterici olması amaçlanmıştır. Konunun derinlemesine araştırılması için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Ankara'daki büyük bir devlet üniversitesinde okuyan 6 öğretmen adayı katılmıştır. Bu katılımcılar arasında derinlemesine inceleme yapabilmek amacıyla 3 tane öğretmen adayı seçilmiştir. Çalışmanın verileri 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Döneminde yaklaşık dört ayda toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcılarla üç tane yarı yapılandırılmış birebir görüşme yapılmıştır ve katılımcılardan STEM ders planı hazırlamaları istenmiştir. Birinci görüşmeden sonra katılımcılara araştırmacı tarafından STEM eğitimi uygulamaları yapılmıştır. Katılımcıların hazırladığı STEM ders planları 'Entegre STEM Eğitiminin Kavramsal Çerçevesi' kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre öğretmen adayları STEM eğitimi hakkında yeterli deneyim sahibi değilken yapılan müdahale sonrasında STEM ders planı hazırlayacak düzeye gelmişlerdir. STEM ders planı hazırlama sürecinde katılımcıların matematik ve fen bilimleri bağlantısını ders planlarına entegre edebildikleri ve bu entegrasyonda diğer disiplinler kadar zorluk yaşamadıkları görülmüştür. Buna karşın, mühendislik entegrasyonunda daha çok zorluk yaşadıkları tespit edilmiştir. Matematik ve teknoloji entegrasyonunun zor olmadığını belirten katılımcılar, bu entegrasyonda zayıf kalmışlardır. Son olarak katılımcılar, göreve başladıklarında okullardaki altyapı yetersizliği ve öğrencilerin STEM eğitimine alışkın olmamaları nedeniyle STEM eğitim uygulamalarının zor olabileceğini ama matematik eğitimi için çok önemli bir eğitim yaklaşımı olduğunu ve STEM eğitimi aktivitelerine kendi ders planlarına yer vereceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the views of pre-service mathematics teachers pertaining to STEM education and the challenges encountered during the process of lesson planning. The primary objective of the study is to provide guidance to enhance the efficiency of STEM education practices within mathematics courses. In this study, qualitative research method was utilized for in-depth analysis, and three pre-service mathematics teachers studying at a university in Ankara were interviewed. The data were collected in approximately four months during the Spring Semester of the 2021-2022 Academic Year. Three semi-structured interviews were conducted, and the participants were asked to prepare a STEM lesson plan. Following the initial interview, STEM education practices were conducted by the researcher. Then, the STEM lesson plans prepared by the participants were analyzed. The analysis of the findings revealed a remarkable progress in the pre-service teachers' comprehension of STEM education following the intervention. Furthermore, it was observed that the participants were able to integrate mathematics and science into their lesson plans and did not have as much difficulty in this integration as other disciplines. Conversely, it was found that challenges were more pronounced when it came to the integration of engineering principles. The participants who stated that the integration of mathematics and technology was not challenging were weak in this integration. Finally, the participants stated that STEM education is an essential educational approach within the field of mathematics education, expressing their intentions to incorporate STEM activities into their future lesson plans.