Elektrikli otomobillere geçişte bireylerin satın alma tutumu ve pazarlamasına yönelik Samsun'da bir uygulama çalışması
An application study in Samsun regarding the purchasing attitude and marketing of individuals in the transition to electric cars
  1. Tez No: 834817
  2. Yazar: ŞADİ ARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇAĞIRAN KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otomobil sektöründe fosil yakıt kullanımından elektrik kullanımına geçişin mercek altına alındığı bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmada Selçuk ve Acar (2017)'nin geliştirmiş olduğu Çevre Dostu Otomobil Satın Almaya Yönelik Tutum ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Samsun ilinde yaşayan 18 yaş üstü bireyler oluştururken örneklem grubunu ise kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiş 388 kişi meydana getirmektedir. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların cinsiyetleri ile sadece çevre dostu otomobillere yönelik tutum alt boyutu arasında anlamlı bir fark tespit edilirken, yaş ve aylık gelir düzeyi değişkeni açısından tüm alt boyutlar ve ölçek genel puanında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca Eğitim düzeyi açısından da sadece çevre dostu otomobillere yönelik tutum alt boyutunda anlamlı bir fark yoktur. Bu bulgular, farklı demografik faktörlerin (cinsiyet, yaş, aylık gelir düzeyi, eğitim düzeyi) katılımcıların çevre dostu otomobillere yönelik tutumlarını nasıl etkilediğini aydınlatmaktadır. Bu tür anlayışlar, otomobil sektöründe pazarlama stratejileri oluşturulurken veya ürün geliştirilirken belirli demografik grupların özelliklerine göre daha etkili yaklaşımlar benimsemek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the transition from fossil fuel usage to electric usage in the automotive sector, a descriptive survey model, a qualitative research method, was employed. The Environmental-Friendly Car Purchase Attitude Scale, developed by Selçuk and Acar (2017), was utilized as the measurement tool. The study's population consisted of individuals aged 18 and over residing in Samsun province, while the sample group comprised 388 individuals selected through convenience sampling method. As a result of the conducted analyses, a significant difference was observed only between participants' genders and the sub-dimension related to the attitude towards environmentallyfriendly cars. However, with respect to age and monthly income level variables, a significant difference was found in all sub-dimensions and the overall scale score. Furthermore, concerning education level, there was no significant difference detected except for the subdimension related to the attitude towards environmentally-friendly cars. These findings shed light on how various demographic factors (gender, age, monthly income level, education level) influence participants' attitudes towards environmentally-friendly cars. Such insights can be instrumental in formulating effective marketing strategies and product development approaches in the automotive sector, tailored to the characteristics of specific demographic groups.