Küresel yağ aglomerasyon tekniği ile kömürden mineral madde uzaklaştırılması
Removal of mineral matters from coal by spherical oil agglomeration
- Tez No: 83484
- Danışmanlar: PROF. DR. ARAL OLCAY, DOÇ. DR. ZEKİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Küresel Yağ Aglomerasyon Tekniği ile Kömürden Mineral Madde Uzaklaştırılması Cenap GÜLEÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Aral OLCAY İkinci danışman : Doç. Dr. Zeki AKTAŞ 1999, 65 sayfa Jüri : Prof. Dr. Aral OLCAY Prof. Dr. Ali Yavuz BİLGESU Doç. Dr. Vecihi PAMUK Kömür madenciliğinde mineral madde uzaklaştırma önemli bir aşamadır. Kömürden dikkate değer miktarda mineral uzaklaştırma; ağır ortam ayırması, köpük flotasyonu ve küresel yağ aglomerasyonu gibi yöntemlerle gerçekleştirilir. Küresel yağ aglomerasyon ile mineral maddenin uzaklaştırılması kömür tipi, parçacık boyutu, bağlayıcı yağ cinsi ve miktarına fazlaca bağlıdır. Çeşitli parametrelerin aglomerasyona etkisini belirleyebilmek için sistematik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Aglomerasyon deneylerinde Zonguldak bitümlü kömürü ve bağlayıcı yağ olarak dizel yağı ve Kerkük ham petrolü kullanılmıştır. Aglomerasyon deneylerinden elde edilen sonuçları değerlendirmek için kullanılan kömürün ağır ortam ayırması da yapılmıştır. Genelde, oldukça iyi kalite değerleri elde edilirken % 95' in üzerinde gerikazanım değerleri bulunmuştur. Zonguldak bitümlü kömürünün küresel yağ aglomerasyonunda en önemli parametrelerin bağlayıcı yağ miktarı ve beslemenin parçacık boyutu olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kömür, aglomerasyon, mineral madde.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Removal of Mineral Matters from Coal by Spherical Oil Agglomeration Cenap GÜLEÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Aral OLCAY Second Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Zeki AKTAŞ 1999, 65 pages Jury : Prof. Dr. Aral OLCAY : Prof. Dr. Ali Yavuz BİLGESU : Assoc. Prof. Dr. Vecihi PAMUK The removal of mineral matter is an important stage in coal mining process. There are several methods such as heavy media separation, froth flotation and spherical oil agglomeration, in order to remove significant amount of mineral matter from the coal matrix. The removal of mineral matter from coal using spherical oil agglomeration technique is strongly dependant on different parameters; the type of coal, particle size, the type and amount of bridging. A systematic study was performed to be able to determine the effects of various parameter on the agglomeration performance. Zonguldak bituminous coal was used for the agglomeration test in the presence of diesel oil or Kerkük crude oil as bridging oil. Heavy media separation of the coal was also conducted to delineate the results obtained from agglomeration test. In general, the value of recoveries were higher than 95 % while the grades were fairly good. The results showed that the amount of bridging oil and particle size of the feed were crucial parameters in the spherical oil agglomeration of Zonguldak bituminous coal. KEY WORDS: Coal, agglomeration, mineral matter.