The relationship between teachers' emotional labor and vocational belonging
Öğretmenlerin duygusal emeği ile mesleki aidiyetleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 834839
  2. Yazar: DENİZ ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin duygusal emek düzeyleri ile mesleki aidiyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelini benimseyen nicel bir araştırmadır. Araştırmanın katılımcıları İzmir ili Bergama ilçesindeki devlet okulu ve özel okullarda görev yapmakta olan toplam 416 ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenidir. Veriler iki anket aracılığıyla toplanmıştır: Duygusal Emek Ölçeği ve Mesleki Aidiyet Ölçeği. Veri analizi için standart çoklu doğrusal regresyon analizi, T-Testleri ve ANOVA yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, derinden rol yapma ve doğal duyguların ifadesinin mesleki aidiyeti önemli ölçüde yordadığını belirledi. Duygusal emeğin derinden rol yapma ve doğal duyguların ifadesi alt boyutları, mesleki aidiyetin toplam varyansının yaklaşık %13'ünü açıklamaktadır. Ayrıca duygusal emek ve mesleki aidiyet farklı demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Bulgular, katılımcı öğretmenlerin cinsiyetlerine, yaşlarına, öğretmenlik mesleğindeki deneyimlerine, bulundukları okuldaki deneyimlerine, branşlarına ve okul düzeylerine göre duygusal emek düzeylerinde anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin mesleki aidiyet düzeyleri ise branş ve okul düzeyine göre anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' levels of emotional labor and vocational belonging. The study is a quantitative study adopting a relational screening model. Participants of the study included 416 primary, middle and high school teachers currently working in public and private schools in Bergama, İzmir. Data were collected through two questionnaires; Emotional Labor Scale and Vocational Belonging Scale. For data analysis, standard multiple linear regression analysis, T-Tests and ANOVA were conducted. The results of the study determined that deep acting and expression of naturally felt emotions significantly predicted vocational belonging. Deep acting and expression of natural emotions sub dimensions of emotional labor explain approximately 13% of the total variance of vocational belonging. In addition, emotional labor and vocational belonging were examined based on different demographic variables. Findings showed that there is a significant difference for participant teachers' emotional labor levels based on their gender, age, experience in teaching profession, experience in the current school, subject area and school grade level. Teachers' vocational belonging levels significantly differed based on their subject area and school grade level.