Kredi kartlarının nakit benzeri puan ve taksit uygulamalarının davranışsal iktisat kavramları kayıptan kaçınma ve sahip olma etkisi bağlamlarında incelenmesi
Examining the cash equivalent point and installment applications of credit cards within the loss aversion and endowment effect contexts of behavioral economics
- Tez No: 572588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bankalar çıkartmış oldukları kredi kartlarının tutundurma faaliyetleri kapsamında müşterilerine para puan, bonus, mil, mil puan gibi isimler altında nakit veya nakit benzeri sayılabilecek avantajlar ve taksit imkanları sağlamaktadırlar. Bu çalışmada bankaların kredi kartı hamillerine sağladığı bu avantajlar ve“sözünüze bonus”gibi farklı tutundurma kampanyaları ile tüketicilere peşin olarak ödedikleri tutarların yaratmış olduğu algı, davranışsal iktisadın önemli kavramlarından olan kayıptan kaçınma ve sahip olma etkisi bağlamlarında incelenmiştir. Çalışma kapsamında davranışsal iktisadın günümüz ekonomisini anlama açısından önemine değinilmiş ve neo-klasik iktisadın beklenen fayda ve maksimum fayda teorileri davranışsal iktisadın kayıptan kaçınma ve sahip olma etkisi kavramları ile karşılaştırılmıştır. Bu sayede neo-klasik iktisadın açıklamakta zorlandığı bir takım ekonomik kararların ve davranışların davranışsal iktisat çerçevesinde açıklanması hedeflenmiştir. Çalışmada ayrıca kayıptan kaçınma ve sahip olmanın ekonomik kararlar üzerindeki etkileri deneysel örnekleri ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks are providing cash or cash equivalent advantages under the such names money point, bonus, mile, mile point within the scope of the promotion activities of the credit cards they issued. In this study, the perception of the advantages provided to credit card holders by banks and the amounts paid in advance with the promotion campaigns like 'bonus for your promises' is examined within the context of behavioral economics concepts, loss aversion and endowment effect. In the scope of study, the importance of behavioral economics to understand current economy is mentioned and expected utility and maximum utility theories of neo-classic economics are compared with the loss aversion and endowment effect concepts of behavioral economics. It is targeted to explain some economic decisions and behaviors within the framework of behavioral economics which are hardly explained by neo-classic economics. Additionally, the impact of loss aversion and endowment effect on the economic decisions is shared with experimental examples.