Bireysel yatırımcıların hisse senedi halka arzlarına katılım kararlarını etkileyen tutum ve davranışlar
Attitudes and behaviors affecting individual investors' decisions to participate in stock ipos
- Tez No: 834845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL AKKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İlk halka arz edilen hisse senetlerinde düşük değerleme görülmektedir. Bunun yanında ilk halka arzlar sektördeki rakiplerin fiyatlarını etkilememektedirler. Şirketler halka arz edilmeyi planlarken sektörde pazar zamanlaması yapmamaktadırlar. Bunun birçok nedeni olabilir. Pazarın etkinliği ve ilk halka arz pazarındaki zayıf rekabet de bunlardan biri olabilir. İlk halka arzlarda yatırımcıların davranış sorunları halen literatürde çözüme ulaşmamıştır. Türkiye'de İlk halka arz piyasasında Borsa İstanbul'da şirketlerin halka arzı sonrasında kısa vadede yatırımcıları etkileyen faktörler üzerine yapılmış etkin bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada; Belli boşluğu doldurmak için birkaç inceleme yapılacaktır. Borsa yatırımcıları, yatırımlarını yaparken birçok faktörden etkilenmektedirler. Bazı yatırımcılar kısa dönemli hisse alıp satmayı tercih ederken bazıları da uzun dönemli hisse alıp satmayı tercih etmektedirler. Borsa yatırımcılarının yatırımlarını yaparken dikkate almaları gereken hususlar şirketin analizleri durumu gibi istatistik ve idari konular olması gerekirken yatırımcıların çoğu bunları görmezden gelerek psikolojik olarak daha değişik etmenlere göre yatırım yapmakta hisse alıp satmaktadırlar. Bu etmenler yatırımcıların duygu durumu, kişilikleri, çevrelerinin şirket hakkındaki düşünceleri, sosyal medya haberleri, fısıltı dediğimiz kulaktan dolma şirket hakkındaki bilgiler ve youtuberlar gibi birçok değişik etkenlerdir. Çalışmada bu değişik etmenlerin yatırımcılar tarafından ne kadar önem arz ettiği ve göze alındığı incelenmiştir. Değişik yatırımcı türlerine göre yatırım yaparken dikkate aldıkları faktörler ile ilgili analiz yapılarak sonuçları çalışmada paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Low valuation is observed in the first publicly offered stocks. In addition, initial public offerings do not affect the prices of competitors in the sector. While companies are planning to go public, they do not make market timing in the sector. There could be many reasons for this. Market efficiency and weak competition in the initial public offering market may be one of them. Behavior problems of investors in initial public offerings are still not resolved in the literature. In the IPO market in Turkey, there has been no effective study on the factors affecting investors in the short term after the public offering of companies in Borsa İstanbul. In this study; Several reviews will be conducted to fill a certain gap. Stock market investors are affected by many factors while making their investments. Some investors prefer to buy and sell short-term stocks, while others prefer to buy and sell long-term stocks. While the issues that stock market investors should consider while making their investments should be statistical and administrative issues such as the analysis of the company, most of the investors ignore these and invest according to different psychological factors, buying and selling shares. These factors are many different factors such as the mood of the investors, their personalities, the thoughts of their environment about the company, social media news, hearsay information about the company we call whispers, and youtubers. In the study, it was examined how important these different factors are and taken into consideration by the investors. The results were shared in the study by analyzing the factors they take into account when investing according to different investor types.