Investor attention and ipo performance
Yatırımcı ilgisi ve halka arz performansı
  1. Tez No: 481544
  2. Yazar: BAŞAK ELİF AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması halka arz öncesindeki yatırımcı ilgisinin halka arz getirileri ve halka arz sonrası gerçekleşen hisse senedi likiditesi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bireysel yatırımcı ilgisi aktif ve pasif olmak üzere iki farklı biçimde ölçülmüştür. Yatırımcıların pasif ilgisi geleneksel yönteme uygun olarak basın ve yayın organlarında halka arz edilen şirketle ilgili çıkan haber ve raporların sayısı ile ölçülmüştür. Yatırımcıların aktif ilgisi ise Google arama motorunun halka arz edilen şirketle ilgili yapılan aramalar hakkında sağladığı istatistiklere dayanarak hesaplanmıştır. Yapılan analizlerin sonuçları gelişmiş piyasaların aksine, gelişmekte olan Türkiye piyasasında halka arz öncesindeki yatırımcı ilgisinin ilk gün getirileri üzerinde bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın başka bir bulgusu ise halka arz öncesinde Google arama hacminde meydana gelen artışların halka arzı takip eden dönemde hisse senedi likiditesini arttırdığı yönündedir. Ayrıca, halka arz öncesindeki yatırımcı ilgisinin halka arz sırasında bir fiyat baskısı oluşturabileceği ve bu durumun uzun dönemde düşük getiri performansına yol açabileceği de çalışmada ortaya çıkan bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of pre-IPO investor attention on short- and long-run IPO returns and post-IPO stock liquidity in an emerging market. Individual investor attention is proxied by both passive and active measures. Passive attention is proxied by a traditional media coverage whereas active attention is proxied by a measure that is constructed from Google search volume (GSV) data. Findings imply that, unlike U.S. market findings, investor attention prior to the IPO date does not have an influence on short-run returns in the Turkish market. The results of the empirical analysis also show that a positive change in GSV before the IPO is associated with higher levels of post-IPO liquidity. Findings further suggest that pre-IPO investor attention may lead to a price pressure on the IPO date that later manifests itself as lower returns during the post-IPO period.