Kaygı düzeyi yüksek kadınların gözünden kaygı: Nitel bir çalışma
An overview of anxiety from the perspective of women with high anxiety levels: A qualitative study
  1. Tez No: 834853
  2. Yazar: KAREN ARDİTİ DONBALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL ERDEN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada kaygı düzeyi yüksek olan kadınların, kaygıya dair atıfları, inançları, yorumlamaları ve bakış açıları araştırılarak; kaygılı olmakla ilgili düşünceleri, kaygılı bir birey olmaya dair hissettikleri, diğerlerinin onların kaygılarına dair algılarını nasıl yorumladıklarını gözlemlemek ve kişinin kendini öznel değerlendirmesinde“kaygılı bir birey”olarak tanımlamasının, duygularına, psikolojisine, davranışlarına, fizyolojisine, diğerleriyle ve kendisi ile ilişkisine, toplamda tüm yaşamına etkisi üzerine derin bir anlayış kazanılması amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma türlerinden fenomenolojidir. Örneklem seçiminde ölçüt olarak Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri'nden 41 puan ve üzerinde kaygı puanı elde etmiş olmak belirlenmiştir. Örneklem, yaşları 25-60 arasındaki 13 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Kaygıya dair açık uçlu görüşme soruları aracılığıyla 45 dk. süren çevrimiçi oturumlarla katılımcıların kaygıya dair tanımlamaları, yorumlamaları, eşlik eden beden duyumları, duyguları, düşünceleri, tetikleyicileri, başa çıkma stratejileri, yaşamına etkileri ve kaygılı bir insan olmanın hem kendilerinin, hem de diğerlerinin gözünde nasıl göründüğüne dair değerlendirmeleri alınmıştır. Görüşmeler esnasında alınan ses kayıtları deşifre edilerek içerik analizi yöntemi ile MAXQDA-20 programı ile 8 tema alanı 13 alt tema alanında istatistik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, kaygı düzeyi yüksek olarak belirlenmiş katılımcıların kaygılı olmak ile ilgili öznel değerlendirmelerinde, birçok farklı durumda tetiklenen, sosyal ve gündelik yaşam üzerinde yıkıcı etkileri olan, birçok uyumsuz başa çıkma stratejisinin kullanıldığı, başa çıkılamayan, kendilik algılarını değersizleştiren, kendileriyle ilişkisini bozan, dışarıdan itibar kaybettiren, yıpratıcı ama vazgeçilemeyen, rahatsız edici ama gerekli bulunan, bu sebeple tercih edilmese de korunması gerektiğine inanılan bir durum olarak yorumlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the attributions, beliefs, interpretations, and perspectives of women with high levels of anxiety. Specifically, it sought to explore their cognitive processes related to anxiety, their emotional experiences as individuals with anxiety, and their interpretations of how others perceive their anxious disposition. Furthermore, the study aimed to gain a comprehensive understanding of the implications of self-identifying as an“anxious woman”on various aspects of one's subjective self-evaluation, including emotions, psychology, behavior, physiology and interpersonal relations. This study employed a phenomenological method, which is one of the qualitative research models, to investigate the essence of the subjective experiences of individuals. The sample comprised 13 females aged 25-60 years with high levels of anxiety, who have voluntarily took part in the research. Criterion sampling, one of the sampling types, was employed to identify eligible participants, whereby a criterion score of 41 or higher on the State-Trait Inventory was utilized as an inclusion criterion. Through open-ended interview sessions lasting approximately 45-60 minutes, participants were asked questions about their definitions and evaluations of anxiety, bodily sensations, thoughts, emotions, anxiety, triggers, coping strategies, impact on daily life, and evaluations of how they perceived others' perceptions of themselves. The interviews were audio-recorded, transcribed, and analyzed by content analysis method using the MAXQDA-20 software, resulting in the identification of 8 main themes and 13 sub-themes. The findings of the study demonstrate that participants identified being anxious as a condition that is triggered in various situations, has negative effects on social and daily life, involves the use of many maladaptive coping strategies, is difficult to cope with, devalues self-perception, disrupts self-relationships, damages external reputation, is distressing yet considered necessary, and therefore believed to be worth protecting despite being annoying and undesirable.