Strategic global supply network planning under disruptions
- Tez No: 834875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA MELİS TEKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Küresel tedarik zinciri ağlarında meydana gelen aksaklıkların etkin yönetimi, özellikle dünya çapında yaşanan felaketlerin artan sıklığı nedeniyle stratejik karar verme süreçlerinde kritik bir öneme sahip olmuştur. Çalışmamız, tedarik zinciri yöneticilerinin tedarik zincirlerindeki aksaklıkların etkisini azaltmak için kullanabileceği stratejileri araştırmayı ve belirlemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, küresel tedarik zinciri ağı için stratejik aksaklık planlamasına odaklanarak, sonlu bir planlama dönemi içinde birden çok türde aksaklığın sonuçlarını analiz ediyoruz. Bu doğrultuda, tedarik, üretim, dağıtım ve talep karşılama ile ilgili optimal kararlar, Karışık Tamsayılı Lineer Programlama (MILP) modelleri kullanılarak belirlenir. Bu modeller iki tipe ayrılır: deterministik model, beklenen değerleri kullanır ve stokastik model, çeşitli kesinti senaryolarının etkisini analiz etmemizi sağlar. Yaklaşımımızın gerçekçiliğini sağlamak için, en iyi çözümlerde belirlenen belirlemeli ve stokastik modelleri içeren bir simülasyon yaklaşımı ile performans karşılaştırması yapılır. Ayrıca, hipotez testi, en maliyet-etkin modeli karşılaştırmak ve belirlemek için simülasyon sonuçlarına entegre edilir. Bu sıkı istatistiksel analiz, farklı aksaklık senaryolarında farklı modellerin göreli performansı hakkında değerli içgörüler sunar. Küresel tedarik zinciri ağlarında aksaklıkları yönetmek için etkili stratejilere dair sağladığı içgörülerle, çalışmamız, tedarik zinciri yönetimi alanındaki mevcut literatüre değerli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effective management of disruptions in global supply chain networks has become a critical aspect of strategic decision-making, particularly owing to the increasing frequency of worldwide disasters. This study aims to research and identify strategies that supply chain managers can employ to mitigate the impact of disruptions on their supply chains. Specifically, we focus on strategic disruption planning for a global supply chain network, analyzing the consequences of multiple types of disruptions within a finite planning horizon segmented into discrete time periods. To address this, optimal decisions related to procurement, production, distribution, and demand satisfaction are determined using Mixed-Integer Linear Programming (MILP) models. These models are classified in two types: deterministic model, uses expected values, and stochastic model, which allows us to analyze the impact of various disruption scenarios. To ensure the realism of our approach, a performance comparison is conducted by incorporating a simulation approach on the best solutions, considering both deterministic and stochastic models. In addition, hypothesis testing is integrated to the simulation results to compare and identify the most cost-efficient model. This rigorous statistical analysis provides valuable insights into the relative performance of distinct models across diverse disruption scenarios. By providing insights into effective strategies for managing disruptions in global supply chain networks, this thesis makes a valuable contribution to the existing literature on supply chain management.