Satranç sporcularının iletişim beceri düzeylerinin ulusal kuvvet derecesi ve diğer değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the communication skill levels of chess athletes in terms of national strength rating and other variables
- Tez No: 834880
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanlar, başka kişilerle bir arada olabilmek, onları anlayabilmek, kendilerini karşı tarafa anlatabilmek ve insanları etkileyebilmek, toplumsallaşabilmek için iletişime ihtiyaç duyar. Bununla kalmayıp insanlar gerek kendileriyle gerekse diğer insanlarla iletişim kurup kişiliklerini anlamlandırma olanağı kazanırlar. İletişim, yaşamın her alanında olduğu gibi spor ortamlarında da büyük bir öneme sahiptir. İletişimin spor branşlarındaki performansa etkisi branşlara göre farklılık gösterebilmektedir. Her ne kadar ilk bakışta satranç branşı bu sıralamada gerideymiş gibi görünse de bu sporun doğası gereği sporcunun sahip olduğu iletişim becerisi performansını etkileyebilmektedir. Satranç, bireysel bir spor olduğundan ve sporcuların herhangi bir fiziksel temasta bulunmadığı bir oyun olduğundan, sporcuların stres atabilmeleri, mental olarak rahat hissedebilmeleri ve bir sonraki maça hazırlıklı olabilmeleri için iletişime ihtiyaç duyabilmektedirler. Bu da satranç sporu yaparken oyunda başarılı bir performans gösterebilmek için iletişimin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Yapılan araştırmada satranç sporcularının iletişim beceri düzeylerinin ulusal kuvvet derecesi ve diğer değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Türkiye'de bulunan 12 yaş ve üzeri 105 'i kadın 198' i erkek olmak üzere toplam 303 satranç sporcularıyla demografik bilgilerin ve iletişim becerileri değerlendirme ölçeğinin yer aldığı online anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada yöntem olarak tarama modelinden ve anlık tarama deseninden yararlanılmıştır Satranç sporcuları tarafından elektronik ortamda doldurulan anketler incelenerek verilerin değerlendirilmesinde frekans, aritmetik ortalama, yüzdelik dağılım, standart sapma; normallik varsayım testi sonrasında veri setinin normal bir dağılıma sahip olduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı bağımsız değişkenler ile katılımcıların iletişim beceri puan ortalamaları arasındaki farklılaşmayı belirlemek için Bağımsız Örneklem T Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri; bağımsız değişkenler ile iletişim beceri puan ortalamaları arasındaki ilişki tespitinde ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
People need communication in order to be together with other people, to understand them, to explain themselves to the other party, to influence people and to socialize. Not only this, people gain the opportunity to communicate with themselves and other people and make sense of their personalities. Communication is of great importance in sports environments, as in all areas of life. The effect of communication on performance in sports may vary depending on the branch. Although at first glance it may seem that the chess branch is behind in this ranking, due to the nature of this sport, the communication skills of the athlete can affect his performance. Since chess is an individual sport and a game in which athletes do not have any physical contact, athletes may need communication in order to relieve stress, feel mentally comfortable and be prepared for the next match. This shows how important communication is in order to have a successful performance in the game of chess. The aim of the research was to examine the communication skill levels of chess athletes in terms of national strength level and other variables. In this context, an online survey including demographic information and communication skills evaluation scale was conducted with a total of 303 chess players, 105 of whom were female and 198 of whom were male, aged 12 and over in Turkey. In this study, scanning model and instant scanning pattern were used as methods. The surveys filled out electronically by the chess athletes were examined and the data were evaluated in terms of frequency, arithmetic mean, percentage distribution, standard deviation; After the normality assumption test, it was determined that the data set had a normal distribution. Therefore, Independent Sample T Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) tests were used to determine the difference between the independent variables and the average communication skill scores of the participants; Pearson Correlation test was used to determine the relationship between independent variables and communication skill score averages.