Başkan-bürokrasi ilişkisi çerçevesinde ABD dış politikasında Ulusal Güvenlik Konseyi
National Security Council in US foreign policy within the framework of president-bureaucracy relationship
- Tez No: 834925
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezde, Başkan-Bürokrasi İlişkisi çerçevesinde Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Amerikan dış politikasında karar alma sürecindeki rolü incelenmiştir. Dış politika ve güvenlik kararlarının, Amerikan bürokrasisi içindeki kimliksel çatışma halindeki epistemik grupların kendi aralarındaki mücadele sonucunda alındığı ve Amerikan Başkanı'nın Ulusal Güvenlik Konseyi'nde bu mücadelenin bir tarafı olarak politikalarını meşrulaştırdığı tezin temel argümanıdır. Bu bağlamda tezde teorik çerçevenin tartışıldığı ilk bölümde, güvenlik bürokrasisi içindeki kimliksel mücadele halindeki gruplar ve bu grupların birbirleri ile ilişkilerinden doğan dış politika kararları, Bürokratik Siyaset Modeli ve Peter M. Haas'ın 'epistemik topluluklar' teorik yaklaşımı üzerinden çözümlenmiştir. İkinci bölümde Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi'nin tarihsel gelişimi, kurumsal yapısı ve işleyişi, kurulduğu 1947 yılından bu yana önemli kırılma noktaları üzerinden anlatılmıştır. Son bölümde 43. Başkan George W. Bush ve 44. Başkan Barack H. Obama dönemlerindeki Ulusal Güvenlik Konseyi uygulamaları ve dış ve güvenlik politikası karar alma süreçleri Irak Savaşı örnek olayı üzerinden karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Ulusal Güvenlik Konseyi, 75. yıldönümünde hala Amerikan Başkanlarının dış ve güvenlik politikalarına ilişkin karar alma sürecinin vazgeçilmez bir aygıtı olarak görev yapmakta ve güvenlik bürokrasisi içindeki epistemik grupların mücadelesine sahne olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of the National Security Council in US foreign policy decision-making process within the framework of the President-Bureaucracy relations. The main argument of the thesis is that foreign and security policy decisions are taken as a result of the identity struggle between epistemic groups in conflict within the American bureaucracy. Hence American Presidents uses this identity struggle to legitimize their policies by taking the side of the dominant bureaucratic group at the National Security Council. In this context, as a theoretical framework, the first chapter of the thesis analyzes the identity struggle of the epistemic groups within the security bureaucracy and the foreign policy decisions resulted from the relations of these groups through the Bureaucratic Politics Model and the 'epistemic communities' concept of Peter M. Haas. The second chapter explains the historical background, organizational structure and the functioning of the NSC by referring to important turning points since its foundation in 1947. The last chapter compares the NSC practices and foreign policy decision-making process of the 43rd President George W. Bush and 44th President Barack H. Obama through the Iraq War as a case study. As a conclusion, on its 75th anniversary the National Security Council still serves as an indispensable tool for the American Presidents in the foreign policy decision-making process, and the NSC has become the scene of the struggle of these epistemic groups within the security bureaucracy.