Ritim, dans ve orff eğitimi alan okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının bazı değişkenler açısından incelenmesi: Ege Üniversitesi örneği
Inspection of pre-school service candidate teachers who took rhythm, dance and orff training, in terms of some variables: Case of Ege University
  1. Tez No: 834945
  2. Yazar: ECE BARBOROS BÜYÜKKÖPRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DEREOBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, Orff-Schulwerk Elementer Müzik ve Hareket Eğitimini temel alarak hazırlanan Ritim, Dans ve Orff Eğitimi Programı'na katılan okul öncesi eğitimi lisans ikinci sınıf öğretmen adaylarında, programın beden dili ve dansa ilişkin öz yeterlik düzeylerine olan etkilerini ve öğretmen adaylarının yaratıcı düşünme becerilerine ilişkin grup içi etkileşimleri ile deneyimlerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, araştırmacı tarafından öğretmen adaylarına Orff-Schulwerk Elementer Müzik ve Hareket Eğitimini temel alarak hazırlanan Ritim, Dans ve Orff Eğitimi Programı uygulanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen ile tasarlanan araştırmanın nicel boyutunda; öntest, sontest kontrol gruplu deneysel desen, nitel boyutunda ise fenomonolojik desen kullanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 öğretim yılı güz döneminde Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü, Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı'nda, uygun örnekleme tekniği ile belirlenen, lisans ikinci sınıfa devam eden toplam 73 öğretmen adayından araştırmaya katılmaya gönüllü 58 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, deney (n=29) ve kontrol grubu (n=29) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırmanın uygulaması, 12 hafta boyunca toplam 25 ders saati sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri SPSS ve nitel verileri MAXQDA kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre programa katılan öğretmen adaylarının beden dili ve dansa ilişkin öz yeterlik düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde arttırmıştır. Öğretmen adaylarıyla yapılan odak grup görüşmelerinde, adayların program boyunca deneyim ve etkileşimlerinin, iletişim kurma, özgünlük, ayrıntılama, geriye dönük düşünme, yaratıcı olabilme çabası, akışına bırakma, fikir çatışması, esneklik üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Programa katılan öğretmen adaylarının programın katkılarına ilişkin görüşlerinin hem bireysel hem de mesleki açıdan olumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the program on the self-efficacy levels of body language and dance and the creative thinking skills of the pre-school teachers were investigated in the pre-school education second year pre-school teacher candidates who participated in the Rhythm, Dance and Orff Education Program, which was prepared based on Orff-Schulwerk Elementary Music and Movement Education (Later was expressed as program). Within the scope of the research, the program which was prepared on the basis of Orff-Schulwerk Elementary Music and Movement Education, was applied to teacher candidates by the researcher. Quantitative and qualitative research methods were used together in the research. Pre-test and post-test experimental design and phenomenological design were used in the quantitative and qualitative dimension of the research respectively. The quantitative dimension of the research designed with an explanatory sequential design, one of the mixed research methods. The research was carried out in the fall semester of 2021-2022 academic year, with 58 teacher candidates who volunteered to participate in the research. 58 of 73 candidates were selected from second year undergraduate class by convenient sampling technique. The study group was divided into two groups as experimental (n=29) and control group (n=29). The research was endured 25 lesson hours during 12 weeks. The quantitative data of the research were analysed using SPSS and the qualitative data were analysed using MAXQDA. According to the results of the research, the body language and dance self-efficacy levels of the pre-service teachers who participated in the program, statistically increased significantly compared to the control group. In the focus group interviews with the pre-service teachers, it was seen that the experiences and interactions of the pre-service teachers throughout the program focused on communication, originality, elaboration, retrospective thinking, inability to be creative, letting go, conflict of ideas, flexibility. It is seen that the opinions of the pre-service teachers participating in the program regarding the contributions of the program are positive both individually and professionally.