2004 fen ve teknoloji, 2013 ve 2018 fen bilimleri öğretim programlarında fizik bilim içeriğinin yer alma durumuna ilişkin tanılayıcı bir çalışma
A diagnostic study on the involvement of physical science content in 2004 science and technology, 2013 and 2018 science teaching programs
  1. Tez No: 834958
  2. Yazar: MEHMET KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2004 Fen ve Teknoloji, 2013 ve 2018 Fen Bilimleri dersi öğretim programlarınının 3-8. sınıflar düzeyinde fizik bilim alanı içeriğinin kapsama düzeyini tespit etmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Öncelikle fizikteki farklı bilimsel kaynaklar taranarak fizik bilim alanındaki kanun, teori, ilke, olay, deney ve hipotezler bir tablo haline getirilmiş ve alan uzmanlarından görüş alınmıştır. Daha sonra 2018 fen bilimleri öğretim programı 7. Sınıf düzeyinde yapılan bir ön çalışmada fizik bilim alanındaki kanun, teori, ilke, olay, deney ve hipotezlerin, programdaki fiziksel olaylar öğrenme alanındaki hangi kazanımlarla doğrudan ve dolaylı biçimde ilgili olduğuna yönelik araştırmacı ve iki alan uzmanı bir tarama yapmıştır. Araştırmacı ve alan uzmanlarının elde ettikleri verilerin örtüşmesi nedeniyle bundan sonraki çalışma araştırmacı tarafından devam ettirilerek, fizik bilim alanındaki kanun, teori, ilke, olay, deney ve hipotezlerin 2004 Fen ve Teknoloji, 2013 ve 2018 3-8. Sınıflar fen bilimleri öğretim programları fiziksel olaylar öğrenme alanında yer alan hangi kazanımlarla (N=598) doğrudan ve dolaylı biçimde olduğuna yönelik veri toplanmıştır. Elde edilen bulgular, i) alan taraması sonucu belirlenen fizik bilim alanındaki kanun, teori, ilke, olay, deney ve hipotezlerin bir kısmının 2004 Fen ve Teknoloji 4-8. Sınıflar, 2013 ve 2018 3-8. Sınıflar Fen bilimleri dersi öğretim programları fiziksel olaylar öğrenme alanındaki kazanımlarla doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkili olduğunu ancak, ii) her üç öğretim programındaki kazanımlarla bazı kanun, ilke, olay, hipotez, deney ve teorilerin (örneğin Faraday kanunu, Kosinüs teorisi, Huygens İlkesi, Hall olayı, Planck hipotezi vb) ilişkilendirilmediğini, iii) ilişkilendirilen ve ilişkilendirilmeyen fizik bilim alanında kanun, teori, ilke, olay, deney ve hipotezler bağlamında öğretim programları arasında benzerlik ve farklılıkların bulunduğunu göstermiştir. Çalışmada elde edilen sonuçların, fizik konu alanının fen öğretim program kapsamı ve program hazırlayıcılar açısından önemi eleştirel biçimde ele alınarak, önemli görülen hususlarda önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Nitel Araştırma, Doküman Analizi, Fizik, Fiziksel Olaylar, Fen ve Teknoloji, Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programları
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the coverage level of the content of the field of physical science at the level of 3rd-8th grades of the 2004 Science and Technology, 2013 and 2018 Science course curricula. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. First of all, different scientific sources in Physics were scanned and laws, theories, principles, events, experiments and hypotheses in the field of physical science were put into a table and the opinions of field experts were taken. Then 2018 science curriculum 7. In a preliminary study conducted at the grade level, a researcher and two field experts conducted a survey on which laws, theories, principles, events, experiments and hypotheses in the field of physical science are directly or indirectly related to which excavations in the field of physical events learning in the program. Due to the overlap of the data obtained by the researchers and field experts, the next study will be continued by the researcher and the laws, theories, principles, events, experiments and hypotheses in the field of physical science will be examined in 2004 Science and Technology, 2013 and 2018 3-8 Grades science curriculumsData were collected on which acquisitions (N=598) in the field of physical events learning were directly or indirectly. The findings obtained are as follows: i) some of the laws, theories, principles, events, experiments and hypotheses in the field of physical science determined as a result of the field survey in 2004 Science and Technology 4-8. Grades 3-8 of 2013 and 2018. Classroom science curriculums are directly or indirectly related to the achievements in the field of physical phenomena learning, but ii) some laws, principles, events, hypotheses, experiments and theories (eg Faraday's law, the theorem of cosine, etc. Huygens Principle, Hall phenomenon, Planck hypothesis, etc.) are not related, iii) there are similarities and differences between the teaching programs in the context of laws, theories, principles, events, experiments and hypotheses in the field of physical science with and without correlation. The importance of the results obtained in the study in terms of the scope of the science curriculum and the program preparers of the physics subject area was critically discussed, and suggestions were made on the important issues. KEYWORDS: Qualitative Research, Document Analysis, Physics, Physical Events, Science and Technology, Science Curricula