Yöneticilerin mizah davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between administrators' humor behaviors and teachers' organizational commitments
  1. Tez No: 834957
  2. Yazar: NÜKET DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN MUTLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı yöneticilerin mizah davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2020/2021 eğitim-öğretim yılında Bolu ili merkez ilçede bulunan kamu ortaokullarında görev yapan 714 öğretmenden 312 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğretmenlerin demografik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla kişisel bilgi formu, Cemaloğlu, Recepoğlu, Şahin, Daşçı, Köktürk (2012) tarafından geliştirilen“Mizah davranışları ölçeği”, Üstüner (2009) tarafından geliştirilen ''Öğretmenler için Örgütsel Bağlılık Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Spearman's Rho korelasyonu analiz testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin yöneticilerin kullandıkları mizah davranışlarına yönelik algılarına bakıldığında; yöneticilerin, üretici sosyal mizah tarzını en az kullandığı, alaycı ve reddedici mizah tarzını en çok kullandığı, mizah olmayan tarzı çok kullandığı, onaylayıcı mizah tarzını ise orta düzeyde kullandığı ve ölçek gelinde de mizah davranışını çok kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel bağlılığa yönelik öğretmen algılarının ise tek boyutlu ölçek genelinde yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yöneticilerin mizah davranışları ve öğretmenlerin örgütsel bağlılığa yönelik öğretmen algılarının bazı demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği sonucu belirlenmiştir. Öğretmenlerin algılarına göre, yöneticilerin mizah davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yöneticilerin mizah davranışlarının anlamlı bir şekilde öğretmenlerin örgütsel bağlılığını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between the humor behaviors of managers and the organizational commitment levels of teachers. Relational screening model was used in the study. The study universe of the study consists of 312 teachers from 714 teachers working in public secondary schools in the central district of Bolu in the 2020/2021 academic year. As a data collection tool in the research; In order to determine the demographic characteristics of teachers, the personal information form, the“Humor Behaviors Scale”developed by Cemaloğlu, Recepoğlu, Şahin, Daşçı, Köktürk (2012) and the“Organizational Commitment Scale for Teachers”developed by Üstüner (2009) were used. In the analysis of the data, frequency, percentage, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman's Rho correlation analysis tests were used. According to the results of the research; When teachers' perceptions of the humorous behaviors used by the administrators were examined; It was concluded that the administrators used the generative social humor style the least, used the sarcastic and rejectionist humor style the most, used the non-humor style a lot, used the approving humor style at the medium level and used the humor behavior a lot in the scale bride. It was found that teacher perceptions towards organizational commitment were at a high level across the one-dimensional scale. It was determined that the teachers' perceptions of teachers towards the humor behaviors of the administrators and organizational commitment showed statistically significant differences according to some demographic characteristics. According to the perceptions of teachers, it was found that there was a moderate significant relationship between the humor behaviors of the administrators and the organizational commitment of the teachers in a positive direction. It was concluded that the humorous behaviors of the administrators significantly predicted the organizational commitment of the teachers.