Potansiyel biyoaktif sülfonamid içeren benzo[e]indolizidine bileşiklerinin sentezi
Synthesis and characterization of sulfonamide containing benzo[e]indolizide derivatives
- Tez No: 834982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHRİTTİN KAZANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sülfonamid ana iskelet yapısı üzerinde, farklı fonksiyonel gruplar içeren moleküler yapılar tedavi edici organik bileşikler arasında yer almaktadır. Birçok enzim üzerinde inhibitör özelliği göstermekte ve çoğu hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Piyasada diamox ve novozolamide ismi ile bulunan sülfonamid türevi asetazolamid, glokom tedavisinde, amprenavir HIV enfeksiyonunda, celecoxib bileşiği ise romatoidartrit tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca epilepsi idiyopatikintrakranyal hipertansiyon hastalıklarının üzerinde de etkili bir bileşik olduğu bilinmektedir. Doğal ürünlerin ve biyolojik aktif bileşiklerin bir çoğunda tetrahidrokinolin(THQ) iskelet yapısı bulunmakta olup, biyolojik olarak oldukça aktif bileşiklerdir. Povarov reaksiyonu THQ yapılarının sentezinde en iyi bilinen yöntemlerden biridir. Bu tez çalışmasında THQ yapılarının sentezinde en iyi bilinen yöntemlerden biri olan Povarov reaksiyonu kullanılarak, enantiyosaf 1,2,3,4-tetrahidrokinolin (THQ) türevi sentezlendi. Appel reaksiyon yöntemi kullanılarak yine enantiyosaf Benzo[e]indolizidin bileşiğinin sentezi gerçekleştirildi. Benzo[e]indolizidin yapısındaki NH fonksiyonel grubu üzerinde 4 adet, literatürde bilinmeyen, sülfonamid fonksiyonel grubu taşıyan THQ türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Molecular structures containing different functional groups on the sulfonamide main skeleton structure are among the therapeuticorganic compounds. They show inhibitory properties on many enzyme sand are widely used in thetreatment of many diseases. Acetazolamide, a sulfonamide derivative available in the market under the names diamox and novozolamide, is used in thetreatment of glaucoma, amprenavir is used in thetreatment of HIV infection and the celecoxib compound is used in thetreatment of rheumatoidarthritis. It is also known to be an effective compound on epilepsy and idiopathic intracranial hypertension . Many of the natural products and biologically active compounds have a tetrahydroquinoline (THQ) skeletal structure and are very biologically active compounds. The Povarov reaction is one of the best known methods for the synthesis of THQ structures. In this thesis study, enantiopure 1,2,3,4-tetrahydroquinoline (THQ) derivative was synthesized using the Povarov reaction, which is one of the best-known methods in the synthesis of THQ structures. The synthesis of the enantipure Benzo[e]indolizidine compound was again carried out using the Appel Reaction method. Synthesis and characterization of THQ derivatives bearing 4 sulfonamide functional groups unknown in the literature on the NH functional group in the structure of benzo[e]indolizidine were carried out.