Kaydu ve isyan süreci
Qaidu and the rebellion period
  1. Tez No: 834981
  2. Yazar: NUREVŞAN PANİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇOŞKUN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya tarihi açısından Moğol İmparatorluğu'nun ortaya çıkış süreci, tarihi değerlendirme açısından araştırmacılar tarafından oldukça analiz edilmiştir. Nitekim Moğolların tarihi sürece etkisi Cengiz Han sonrası dönemde de özellikle oğulları arasındaki hâkimiyet mücadelesi ile çeşitli bölgelere kaymıştır. Bu doğrultuda Ögeday Kağan sonrası hâkimiyetin Toluy sülalesine geçişi devletin hem iç hem de dış siyasetinde büyük değişiklikler yapmıştır Mönge Kağan döneminde başlayan bu hâkimiyet mücadelesi Arık Böke ile Ögeday ulusu tarafından temsil edilmeye başlanırken, asıl isyan süreci Kubilay Han'a karşı Kaydu'nun başlatmış olduğu harekettir. Bu yönüyle Kaydu'nun isyanı sürecindeki siyasi olaylar bölgenin sonraki olaylarını da büyük oranda etkilemiştir. Devletin Çin'de büyük bir imparatorluk haline geldiği Kubilay döneminde, merkez bölgedeki bu isyana Türk boylarının da desteği Kaydu'nun mücadelesini geleneği temsil edenlerin mücadelesi şekline dönüştürmüştür. Nihayetinde Kaydu'nun mücadelesi Kubilay'ın kurmaya çalıştığı büyük Çin İmparatorluğu sürecine mühim bir darbe vurmuştur. Kaydu'nun geleneksel yapıya atıf yaparak siyasi bir politika takibi onun hâkimiyet mücadelesine büyük oranda meşruiyet kazandırmıştır. Nitekim bu araştırmada bahsi geçen bu etkilerin temellendirilerek incelenmesi esas önemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The process of the founding of Mongol Empire in terms of world history, has been quite increasingly analyzed by the history researchers. Thus, the effect to the historical period of the Mongols has been shifted to various regions after the period of Genghis Khan, especially with the battle of imperium between his sons. According to that, after the Ögedey Khan, the changeover of dominance to the Tuluy Lineage, did major changes in the domestic politics and foreign politics. Starting under the rule of Mongke Khan, this battle of imperium was represented by Arık Boke and Ögedey but the actual rebellion process started with the Qaidu's movement against to Kubilay Khan. With this perception, the political events that occured during the Qaidu's rebellion period effected that area's upcoming events substantially. In the period of Kubilay, when the government became a huge empire in China, this rebellion, which started in central area, with the support of Turkish tribes turned Qaidu's fight into the fight of the ones who are with the tradition. Ultimately, the fight of Qaidu stroke a huge blow on the big China Empire process which was tried to be created by the Kubilay. Qaidu's policy which is referred to the traditional formations led him to gain a remarkable constitutionalism to his battle of imperium. Hence, in this study these aforementioned effects' basis importance is shown by examining them on the basis.