Cost optimization of oil type distribution transformer using multi-objective genetic algorithm
Yağlı tip dağıtım transformatörünün çok amaçlı genetik algoritma ile maliyet optimizasyonu
- Tez No: 835013
 - Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankaya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrik makinaları ve enerji sektörüne olan talep artmaktadır. Buna göre, AC elektrik enerjisini elektromanyetik indüksiyon kullanarak belirli bir frekansta başka bir AC elektrik enerjisine dönüştüren elektrikli cihazlardan biri olan transformatörlerin kullanımı önemli ölçüde artmaktadır. Bu çalışmada, 25 kVA, 33/0.4 kV, Yzn11, yağlı tip dağıtım transformatörünün üretim maliyetini en aza indirmek için önemli malzemelerin ağırlığı azaltılarak, Çok Amaçlı Genetik Algoritma (MOGA) tekniği kullanılarak transformatör tasarım parametreleri optimize edilmiştir. Transformatörün elektromanyetik analizi, tasarım prosedürlerini doğrulamak için optimizasyon çalışmasından elde edilen sonuçlara dayalı olarak ANSYS Maxwell ile gerçekleştirilir. Deneysel tasarım parametreleri optimizasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Çok Amaçlı Genetik Algoritma optimizasyon yöntemi birden fazla transformatör tasarım parametresine uygulandığında daha istenilen sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The demand for electrical machines and energy industry is grow up by development of technology. Accordingly, the use of transformers, one of the electrical devices that convert AC electrical energy to another AC electrical energy at a defined frequency using electromagnetic induction, is grown significantly. In this study, transformer design parameters were optimized using the Multi-Objective Genetic Algorithm (MOGA) technique to minimize the manufacturing cost of a 25 kVA, 33/0.4 kV, Yzn11, oil type distribution transformer by decreasing the weight of the significant materials. Electromagnetic analysis of the transformer is performed with ANSYS Maxwell biased on the results obtained from optimization study to verify the design procedures. The experimental design parameters are compared by the optimization results. It is observed that more desired results are achieved when Multi-Objective Genetic Algorithm optimization method is applied to more than one transformer design parameter.