Davranışsal finans eğilimlerinin kitle fonlama yatırım kararları üzerindeki etkisi
The impact of behavioral finance trends on crowdfunding investment decisions
  1. Tez No: 835104
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fama tarafından 1960 senesinde ortaya atılmış olan Etkin Piyasa Hipotezine yönelik olarak oluşturulmuş Davranışsal Finans, yatırım gerçekleştirenlerin önceki zamanlardan şimdiye dek değişim geçirerek yatırım tercihlerinde tam olarak mantıklı tavır sergilemediklerini ve yapmış oldukları yatırım seçimlerinde birtakım psikolojik unsurların etkisi olduğunu iddia etmektedirler. İnsan doğası dolayısıyla seçim yapma aşamalarında mantıklı tutumların beraberinde duygu ve bireysel hislerin de önemli bir yer kapladığı ve bu niteliklerin tavır ve tutumları şekillendirildiği görülmektedir. Kitle fonlaması, interneti kullanarak çok sayıda yatırımcıdan küçük miktarlarda para toplama yöntemidir. Sık sık sermaye toplamakta zorlanan küçük işletme sahipleri, dünyada internet erişimi ve parası olan herkese yatırım yapmak için kitle fonlamasını kullanabilir. Kitle fonlaması platformları, bu amaca ulaşmak için bağış, ödül ve öz sermayeye dayalı kitle fonlaması modelleri gibi yöntemleri kullanabilir. Yatırım yapan kişiler yapacakları yatırımlarda duygusal faktörlerin etkisinde kalmaktadırlar. Bu noktada farkında olsalar da olmasalar da zihin dışı bir faktörün etkisiyle karar vermektedirler. Duygusal faktörlerin etkisi oldukça önemli bir konuyu kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı, davranışsal finans eğilimleri, kitle fonlaması yatırım kararları ve yeniden yatırım niyetleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu kapsamda anket yöntemiyle elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 24.00 programı ile analiz edilerek bulgulara ulaşılmıştır. Analizin sonucunda elde edilen bulgulara göre; davranışsal finans trendleri ile kitle fonlama yatırım kararları arasında güçlü bir ilişki vardır. Ayrıca, üyelik dönemine bağlı olarak kitle fonlaması platformlarına yeniden yatırım yapma niyetinde büyük bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
Behavioral Finance, which was created for the Efficient Market Hypothesis put forward by Fama in 1960, claims that investors have changed from previous times until now and have not exhibited a fully logical attitude in their investment preferences and that some psychological factors have an effect on their investment choices. Due to human nature, it is seen that logical attitudes along with emotions and individual feelings take up an important place in the selection process and these qualities shape attitudes and attitudes. Crowdfunding is a method that uses the internet to raise small amounts of money from large numbers of investors. Small entrepreneurs, who often encounter great difficulties in raising capital, can reach anyone in the world who has internet access and money to invest, through crowdfunding. Crowdfunding platforms can use methods such as donations or rewards or share-based crowdfunding models to achieve this goal. Investors are under the influence of emotional factors in their investments. At this point, whether they are aware of it or not, they decide under the influence of an extra-mind factor. The influence of emotional factors covers a very important issue. In the study, it is aimed to examine the relationship between behavioral finance trends, crowdfunding investment decisions and reinvestment intention. In this context, the data obtained by the survey method were analyzed using the IBM SPSS Statistics 24.00 program. According to the analysis results; There is a significant relationship between behavioral finance trends and crowdfunding investment decisions. In addition, there is a significant difference between the intention to reinvest in crowdfunding platforms according to the membership period.