Kosova pazarında içerik pazarlamasının rekabetin artışı üzerindeki etkisi
The impact of content marketing on the increase of competition in Kosovo market
- Tez No: 835109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Yönetim Bilişim Sistemleri, Advertising, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Kosova pazarında içerik pazarlamasının rekabetin artışı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İçerik pazarlaması, dijital pazarlama stratejilerinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır ve işletmelerin rekabetçi bir avantaj elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, Kosova'da içerik pazarlamasının rekabetin yoğun olduğu bu dijital çağda ne kadar etkili olduğu anlaşılmaktadır. İçerik pazarlaması, hedef kitlelere değerli, ilgi çekici ve bilgilendirici içerikler sunmayı amaçlayan stratejik bir yaklaşımdır. Bu içerikler, potansiyel müşterileri çekmek, mevcut müşterileri elde tutmak ve marka sadakati oluşturmak için kullanılmaktadır. İşletmeler, içerik pazarlaması sayesinde, ürün ve hizmetlerini hedef kitlelere ulaştırma ve müşteri etkileşimini artırma fırsatı bulmaktadır. Araştırma, içerik pazarlamasının rekabet üzerindeki etkisini anlamak için bir anket çalışması kullanmıştır. 301 katılımcının içerik pazarlaması ve rekabet arasındaki ilişkiyi değerlendiren sorulara verdikleri yanıtlar, içerik pazarlamasının rekabet açısından önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. İşletmeler, içerik pazarlaması stratejilerini kullanarak müşteri ilişkilerini güçlendirebilir, marka farkındalığı oluşturabilir ve satışlarını artırabilirler. Kosova'da içerik pazarlamasının pazardaki rekabet üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. İçerik pazarlaması, işletmelerin dijital alanda başarılı olmalarına yardımcı olmakta ve tüketicilerle anlamlı bağlantılar kurabilmektedir. Bu nedenle, işletmelerin içerik pazarlamasına odaklanarak rekabet avantajı elde etmeleri, Kosova'nın dijital ekonomisinde sürdürülebilir büyümeyi destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of content marketing on the increase in competition in Kosovo's local market. Content marketing is playing an increasingly important role in digital marketing strategies, helping businesses gain a competitive advantage. Therefore, the effectiveness of content marketing in Kosovo's competitive digital era is being investigated. Content marketing is a strategic approach that aims to provide valuable, engaging, and informative content to target audiences. This content is used to attract potential customers, retain existing customers, and build brand loyalty. Businesses utilize content marketing to reach their products and services to target audiences and enhance customer interactions. The research employs a survey to understand the impact of content marketing on competition. The responses from 301 participants regarding the relationship between content marketing and competition indicate that content marketing is a significant factor in competition. Businesses can strengthen customer relationships, raise brand awareness, and increase sales by employing content marketing strategies. The study reveals that content marketing has a positive impact on competition in Kosovo's local market. It assists businesses in achieving success in the digital realm and building meaningful connections with consumers. Therefore, focusing on content marketing enables businesses to gain a competitive advantage and support sustainable growth in Kosovo's digital economy.