İşletmelerde dönüşümcü liderlik tarznın finansal performans üzerindeki etkisinde çalışan motivasyonu ve çalışan bağlılığının rolü
The role of employee motivation and employee engagement on the effect of transformational leadership style in businesses on financial performance
- Tez No: 835112
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH YETGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmamız özellikle dönüşümcü liderlik tarzının finansal performans üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Liderlik tarzlarının yanı sıra, motivasyon ve çalışan bağlılığının organizasyonların performansıyla ilişkilendirildiği küre-sel düzeyde birçok araştırmada ele alındığı bilinmektedir. İşletmelerin finansal başarı-ya odaklandığı göz önüne alındığında, bu çalışmaların, akademik literatürde hala öne-mini korumaktadır. Bu çalışmada, dönüşümcü liderlik tarzı incelenmiş ve bu etkileri test etmek için çalışan bağlılığı ve çalışan motivasyonu gibi aracı roller ayrı ayrı ele alınmıştır. Araştırma sürecinde, 441 katılımcının katılımıyla anketler toplanmış ve elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, dönüşümcü liderlik tarzının şirketin finansal performansı üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Bununla birlikte çalışan bağlılığının finansal perfor-mans üzerinde kısmi bir etkisinin olduğu görülmüştür ancak motivasyonun finansal performans üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Çalışanların bağlılığının artmasıyla finansal performasın etkilendiği görülmüştür ancak motivasyonunun artmasıyla finansal performans arasında bir etki tespit edilememiştir. Bu sonuçlar, literatürde daha önce yapılan bazı çalışmalarla da uyumlu olmuştur buda işletmelerin finansal performanslarını etkileyen faktörlerin farklı boyutlarına dikkat çekmektedir. Çalışan bağlılığı ve motivasyonu, diğer etmenlerle birlikte değerlendirildiğinde, finansal performans üzerinde daha karmaşık bir etkileşim ağı içinde yer almaktadır. Bu nedenle, işletmelerin başarıya ulaşması için diğer önemli faktörleri de dikkate alarak stratejilerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu çalışma, işletmelerin performanslarını artırmak için daha geniş bir perspektifin benimsenmesini gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out especially to investigate the effect of transformational lead-ership style on financial performance. In addition to leadership styles, it is known that motivation and employee commitment are discussed in many studies at the global lev-el, which are associated with the performance of organizations. Considering that busi-nesses focus on financial success, these studies still maintain their importance in the academic literature. In this study, the transformational leadership style was examined and mediating roles such as employee engagement and employee motivation were dis-cussed separately to test these effects. During the research process, questionnaires were collected with the participation of 441 participants and the data obtained were subject-ed to statistical analysis. According to the results of the study, it was observed that the transformational leadership style did not have a direct effect on the financial perfor-mance of the company. However, it was observed that employee engagement had a partial effect on financial performance, but motivation did not have a significant effect on financial performance. It was observed that the financial performance was affected by the increase in the commitment of the employees, but no effect could be found be-tween the increase in the motivation and the financial performance. These results were also compatible with some previous studies in the literature, which draws attention to the different dimensions of the factors affecting the financial performance of business-es. Employee engagement and motivation, when evaluated together with other factors, take place in a more complex interaction network on financial performance. For this reason, businesses need to develop their strategies by taking into account other important factors in order to be successful. This study may require the adoption of a broader perspective to improve the performance of businesses.