Bazı endüstriyel atıkların Peyzaj Mimarlığı'nda kullanılması üzerine bir araştırma
A Research on the treatment of some industrial wastes in landscape architecture
  1. Tez No: 83512
  2. Yazar: A. NÜKET KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI ENDÜSTRİYEL ATIKLARIN PEYZAJ MİMARLIĞI' NDA KULLANILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA A. Nüket KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr Ekrem KURUM Jüri: Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM Endüstrileşmiş ve endüstrileşmekte olan ülkelerin ortak sorunu haline gelmeye başlayan atıklarla mücadele konusunda peyzaj mimarlığı disiplininde yapılanların ve yapılabileceklerin incelenmesi amaçlanan bu çalışmada, atıkların geniş bir sınıflandırması yapılmıştır. Kimyasal ve fiziksel özelliklerinin ve Türkiye' deki üretim durumlarına da yer verilen çalışmada, atıkların değerlendirme yöntemleri detaylandırılarak anlatılmıştır. Çalışma kapsamında bazı organik atıkların, cam, plastik, cüruf, uçucu kül gibi inorganik kökenli atıkların, peyzaj mimarlığı ve diğer meslekler arasındaki işbirliği ile değerlendirme olanakları üzerinde durulmuştur. Genellikle bu atıklardan inorganik olanların peyzaj konstrüksiyon ve yapı malzemeleri şeklinde, organik atıkların ise kompostlaştırma tekniklerinden yararlanılarak değerlendirme olanakları açıklanmıştır. Kullanımlar şekillerle örneklenmiştir. 1999, 146 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Endüstriyel Atık, Yeniden Kullanım, Geri Dönüşüm, Kompostlaştırma, Peyzaj Elemanları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE TREATMENT OF SOME INDUSTRIAL WASTES IN LANDSCAPE ARCHITECTURE A. Nüket KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ekrem KURUM Juri: Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM A broad classification of wastes are done in this study which is aiming to investigate the things that's already done and can be done in the landscape architecture discipline relating to the subject of waste management which is getting the common problem of industrialized and industrializing countries. The utilization of wastes, in which the chemical-physical properties and the production situations in Turkey are given and explained in detail. In this concept by using the cooperation between the landscape architecture and the other disciplines, utilization opportunities of some organic wastes and inorganic wastes such aslike glass, plastic, slag, fly ash e.t.c are investigated. It is found that generally inorganic based waste can be used in landscape construction as construction materials and organic wastes in composting by using the composting techniques. The utilizations are exemplified with the figures. 1999, 146 pages KEY WORDS: Industrial waste, Reuse, Recycle, Composting, Landscape Elements.