X-ışın çift yıldızları
X-Ray binaries
  1. Tez No: 83511
  2. Yazar: V. SİBEL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi X-ISIN ÇİFT YILDIZLARI Vehibe Sibel KESKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Jüri : Prof. Dr. Halil KIRBIYIK Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Prof. Dr. Zeki TÜFEKÇİOĞLU Bu çalışmada 1998 yılı ortalarına kadar gözlenmiş olan x-ışın çift yıldızlarının (XRBler ) çeşitli gözlemsel ve teorik özellikleri kataloglanmıştır. Bu çalışmanın amacı XRBlerle Ugili temel bilgileri belirli bir sıra ile sunmaktır. Yıldızların özellikleri dört tanesi HMXB'Ier için, dört tanesi LMXB'ier için ve bir tanesi yeni bulunan XRB'ler için olmak üzere toplam dokuz ayrı çizelgede listelenmiştir. Bu katalog daha önce Guseinov vd. (1999) tarafından hazırlanan 1996 katalogunun güncellenmiş halidir. Kataloga yeni eklenen değerler mavi renkte gösterilmiştir. Katalogda yıldızlar sağ açıklıklarına göre sıralanmışlardır. İki ayrı grup için düzenlenen çizelgelerde 87 tanesi HMXB, 140 tanesi LMXB ve 35 tanesi XRB adayı olmak üzere toplam 252 tane sistem bulunmaktadır. Katalogda, toplanan veriler kullanılarak XRB'lere ait bazı istatistik sonuçlara varılmıştır. 1999, 110 sayfa ANAHTAR KELİMELER : X-Işın çift yıldızları, nötron yıldızları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis X-RAY BINARIES Vehibe Sibel KESKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor: Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Jury : Prof. Dr. Halil KIRBIYIK Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Prof. Dr. Zeki TÜFEKÇİO?LU In this study observational and theoretical properties of X-ray binaries (XRBs), observed by the end of 1998, have been catalogued. The purpose of this study is to present the basic properties of the XRBs in a definite order. The properties of stars have been listed in nine tables, four for HMXBs four for LMXBs and one for new candidates. The catalogue consists the updated form of the pervious 1996 catalogue formed by Guseinov et al. (1999). The new data that has been added was marked with blue colour. In the catalogue stars have been arranged by their right ascension values. The tables include 87 HMXBs, 140 LMXBs and 35 XRB candidates, totally 252 systems. In the last part of the study some statistical results have been concluded for XRBs by using the catalogued data. 1999, 110 pages KEY WORDS: X-ray binaries, neutron stars