Kovid-19 pandemi döneminde kurumsal sürdürülebilirlik performansı ile finansal performans arasındaki ilişki
The relationship between corporate sustainability performance and financial performance during the Covid-19 pandemic period
- Tez No: 835194
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKSOY KAVALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının kriz dönemlerinde finansal performansları üzerindeki etkisini inceleyen bu çalışmada Kovid-19 pandemi dönemi kriz dönemi olarak belirlenmiştir. Borsa İstanbul 100 endeksi içerisinde yer alan ve finansal olmayan 77 şirket örneklem olarak seçilmiştir. Örneklemde kullanılan işletmeler için Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde (BİST SE) yer alma kurumsal sürdürülebilirlik performans göstergesi olarak değerlendirilmiştir. 2014-2021 dönemi için işletmelerin borsa kapanış fiyatları kullanılarak getirileri, toplam riskleri ve sistematik riskleri (Beta) hesaplanmış, ayrıca yıl sonu mali tablo verileri kullanılarak toplam varlık kârlılıkları, özkaynak kârlılıkları ve satışların kârlılığı hesaplanmış ve bu parametreler finansal performans göstergesi olarak kullanılmıştır. Analizler iki aşamada gerçekleştirilmiş, ilk aşamada istatistik testler yardımı ile 2018-2021 dönemi için analizler yapılmış ikinci aşamada ise 2014-2021 dönemi için panel veri analizi yöntemi kullanılarak analizler yapılmıştır. Kriz öncesi dönem (2018-2019) için, BİST SE´de yer alan ve almayan şirketlerin sistematik riskleri ve toplam riskleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunurken, kriz döneminde (2020-2021) satışların kârlılığı ve sistematik riskleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmiştir. İkinci aşamada, panel veri analizi kullanılarak elde edilen bulgular neticesinde Kovid-19 döneminde sürdürülebilirlik performansının firmaların toplam risklerini azalttığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun dışında, araştırma bulguları, Kovid-19 pandemisi döneminde sürdürülebilirlik endeksinde yer almanın firmaların çalışmada belirlenen diğer finansal performans göstergelerine herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of corporate sustainability performances of companies on their financial performance during the Covid-19 pandemic-induced crisis periods. As a sample, 77 non-financial companies listed in the Borsa Istanbul 100 index were selected. Being included in the Borsa Istanbul Sustainability Index (BIST SI) was evaluated as a corporate sustainability performance indicator. For the 2014-2021 period, the stock market returns, total risks, and systematic risks (Beta) of the companies were calculated by using stock market closing prices. Moreover, using year-end financial statement data, return on assets, return on equity, and return on sales were calculated and all these parameters were used as financial performance indicators. The analysis was implemented in two steps. In the first step, analysis was made for the 2018-2021 period via statistical tests. In the second step, the panel data analysis was used for the 2014-2021 period. The analysis results showed that for the pre-crisis period (2018-2019), in terms of systematic risks and total risks there was a statistically significant difference between the companies that are in BIST SI and those that are not. For the crisis period (2020-2021), there were statistically significant differences for return on sales and systematic risks of companies. The panel data analysis also showed that the sustainability performance in the Covid-19 period reduced the total risks of the companies. In summary, the research findings concluded that during the Covid-19 pandemic period the corporate sustainability performance has no effect on financial performance of companies.