The production and comprehension of plural morphology in child L2 English
İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenen çocuklarda çoğul morfolojinin üretimi ve anlaşılması
- Tez No: 835198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE GEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çocukların ikinci dili nasıl edindikleri sorusu eğitim alanındaki pek çok araştırmacı tarafından incelenmiştir (örn. Paradis, 2011; DeKeyser, 2012). Bu çalışma, İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenen Türk çocukların İngilizcedeki çoğul işareti –s'yi anlama ve üretme biçimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu sayede çalışma, çoğul morfolojinin akustik analizler yoluyla anlaşılması ve üretilmesinin ikinci dil öğrenen Türk çocuklar ile çalışılmamış olması sebebiyle mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu tezin teorik çerçevesi morfoloji üretimindeki farklılıkları öngören Çekim Ekinin Görünüş Eksikliği Hipotezi'dir (ÇEGEH). Hipotez, bir çekim morfeminin kullanılmaması, aşırı kullanımı ve çeşitliliği şeklinde gözlemlenen değişkenliğin, büyük ölçüde soyut kategorileri yüzey morfofonolojik formlarıyla eşleştirmenin zorluğuyla bağlantılı olduğunu iddia eder (Prévost & White, 2000) ve üretim ve anlamada bir asimetri öngörür (White, 2008). Bu amaçla, taklit etme, üretme ve anlama olmak üzere üç göreve dayalı deneysel bir çalışma tasarlanmıştır. Çalışma, İngilizce çoğul eki –s için, [s], [z] ve [əz] olarak üç allomorf içermiştir ve katılımcıların tekil /z/, küme /ks/ ve hecesel /əz/ olarak çoğul koda türlerinin üretimlerini incelemiştir. Çalışma grubu, 2021-2022 bahar döneminde Türkiye'deki özel bir okulun iki ilkokul sınıfındaki 30 birinci sınıf öğrencisinden (yaş ortalaması 7;3) oluşmaktadır ve katılımcılar uygun örneklem yoluyla seçilmiştir. İlk olarak, taklit etme görevinde katılımcılara slayt gösterisinde resimler gösterilmiştir ve her slayttaki görselle eşleşen ses kaydını duydukları şekilde tekrarlamaları istenmiştir. İkinci görev olan üretim görevi, çocuğun tekil bir öğenin ve birden fazla öğenin görselini betimleyen bilgi kartlarında gösterilen kelimelerin çoğul hallerini üretmesini gerektirmiştir. Anlama görevinde katılımcılara bir slayt gösterisinde iki alternatif zorunlu seçenekle (2AFC) fonetik odaklı yeni kelimeler sunulmuştur. Her çocuk yeni bir ismin yer aldığı bir cümle duymuş ve slaytlarda sunulan iki resimden birini işaret etmiştir. İki uzman Praat (Boersma ve Weenink, 2023) kullanıcısı, her koda türü için akustik kodlama gerçekleştirmiş ve yanlış yanıtlar için hata türünü (kullanmama veya değiştirme) belirlemiştir. Tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel sonuçlar, öğeler, koşullar ve görevler genelinde doğruluk ve yanlışlık oranları karşılaştırılarak rapor edilmiştir. Araştırmanın başında katılımcıların daha fazla ihmal hatası yapacakları öngörülse de çalışmanın sonuçları, ortaya çıkan taklit görevinde değiştirme hata tipinin daha yaygın olduğunu göstermiştir. Ancak ortaya çıkan üretim görevinde katılımcılar çoğul ekini genellikle düşürmüşlerdir. Koda türü açısından araştırma sonuçları, katılımcıların çoğul kelimelerdeki koda kümelerindeki segmental kodalarda daha fazla zorluk yaşadıklarını ortaya koymuştur. Katılımcılar hece kodasını başarılı bir şekilde üretemeseler de anlama görevinde hece kodasında başarılı olmuşlardır. Araştırma sonuçları ışığında, Türkçe konuşan çocukların ikinci dil çoğul çekim morfolojisinin gramer ve sözcüksel yapısını anlayıp kullanabilmeleri için hedef dile uzun süre maruz kalmaları gerekebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The question of how children acquire a second language has been studied by the researchers in education (e.g., Paradis, 2011; DeKeyser, 2012). This study aims at examining the way Turkish child learners of English as a second language comprehend and produce the plural marker –s in English which poses difficulty to L2 learners due to its phonological and morphosyntactic difference in terms of the inflectional morphology features. The present study contributes to the existing literature in the sense that the comprehension and production of plural morphology through acoustic analyses has not been studied in the interlanguage of Turkish child L2 learners. The theoretical framework that this thesis relies on is the Missing Surface Inflection Hypothesis (MSIH) which claims that observed variability in the form of omissions, overuse and commissions of an inflectional morpheme is highly linked to the difficulty in mapping abstract categories to the surface forms (Prévost & White, 2000) and predicts an asymmetry in the production and comprehension of function morphemes (White, 2008). For this purpose, an experimental study based on three tasks, namely elicited imitation, elicited production, and comprehension was designed. The stimuli included three allomorphs of the plural marker –s, [s], [z] and [əz], and examined the participants' productions of plural coda types as singleton /z/, cluster /ks/, and syllabic /əz/. The study group was comprised of 30 children (mean age 7;3) from two first-grade elementary school classrooms in a private school in Turkey during the 2021-2022 spring semester. In the elicited imitation task, the participants were shown pictures on a slide show and were asked to repeat the audio recording that matched the image on each slide in the way they heard them. The second task, the elicited production task, required the child to produce the plural forms of the words shown on flashcards that demonstrated the visual of a singular item and multiple items. In the comprehension task, the participants were presented with phonetically focused novel words with two alternative forced choices (2AFC) on a slideshow. Each child heard a sentence with a novel noun and pointed at one of the two pictures presented on the slides. Two expert Praat (Boersma & Weenink, 2023) users conducted acoustic coding. Descriptive and inferential statistical results were reported by comparing accuracy and inaccuracy rates across items, conditions, and tasks. Although it was predicted at the beginning of the study that participants would make more omission errors, the results of the study showed that substitution error type was more common in the elicited imitation task. However, in the elicited production task, participants made more omission errors. In terms of the coda type, the research results presented that the participants had more difficulty in the segmental codas than in the coda clusters in plural words. Although they could not produce the syllabic coda successfully, they did well in the syllabic coda in the comprehension task. In light of the research results, it was suggested that Turkish-speaking children may be exposed to the target language for an extended time to be able to understand and use the grammatical and lexical structure of the plural inflectional morphology in a second language.