Türkiye'deki kadın sivil toplum örgütlerinde kimlik olgusu
Identity phenomenon in women's non-governmental organizations in Turkey
- Tez No: 835200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM DOĞANYILMAZ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kişinin kim olduğu sorusuna cevap araması, varoluş sürecinden beri duyulan bir ihtiyaç olmuştur. Kimlik, kişisel olarak bireylerin kendilerini nasıl tanımladığı ve çevre tarafından nasıl tanımlandığını kapsamaktadır. Toplumsal kimlik ise, bireysel kimlik ve grup içerisindeki grup kimliği ile etkileşim sonucu oluşmaktadır. Bu tez ile, Türkiye'deki kadın sivil toplum örgütlerinde kimlik olgusunun ne şekilde oluştuğunun ve bilinçli ve/veya bilinçsiz olarak hangi bileşenlerden beslendiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca sivil toplum örgütlerinin demokrasiye, kamusal alandaki söylemlere, sosyo-politik karar alma unsurlarındaki etkisine odaklanılmakla birlikte, bu konuda nasıl söylem ürettiği ve kendi aralarında nasıl farklılaştığı da analiz edilmek istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, farklı sosyo-politik kültürdeki beş kadın sivil toplum örgütü ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Yapılan görüşmeler, söylem analizinden yorumlayıcı görüş çerçevesinde analiz edilmiştir. Analiz yapılırken, örgütler arasında belirgin söylem farklılıkları dikkat çekmiştir. Bu nedenle,“örgüt yapısı-karar alma süreçleri, kimlik tanımlamaları, çatışma unsuru-ortak etkinlikler, dayanışma ağları-kız kardeşlik, toplumsal cinsiyet-siyasal iktidar, çoklu kimlikler, kamusal alan-siyasal hareketlenme”şeklinde kategorilendirilmiştir. Sonuç olarak, kadın sivil toplum örgütlerinin her biri farklı politik/kültürel görüşe sahip olup farklı araçlarla mücadele etseler de kadınların kadın olmaları sebebiyle yaşadıkları sorunlara bu farklı kimliklerle katılmaktalardır. Örgütler; ideolojik boyut, kullanılan mücadele araçlarında farklılaşırken; kadın haklarına yönelik ihlalde birleşmektelerdir.
Özet (Çeviri)
Searching for an answer to the question of“who I am”has been a necessity since the existence of humankind. Identity is composed by how individuals identify themselves and are defined by the rest. Collective identity, on the other hand, is formed as a result of interaction with individual identity and group identity within the group. With this thesis, it is aimed to investigate how the identity phenomenon is formed in women's non-governmental organizations in Turkey and from which components it is fed consciously and/or unconsciously. In addition, while focusing on the influence of non-governmental organizations on democracy, discourses in the public sphere and socio-political decision-making, it was also desired to analyze how they produced discourse on this issue and how they differed among themselves. For this purpose, in-depth interviews were conducted with five women's non-governmental organizations in different socio-political cultures. Interviews held have been analyzed within the scope of interpretive opinion from discourse analyze. During the analysis, prominent differences in discourse between organizations drew attention. For this reason, it has been categorized as“organization structure- decision making processes, identity identifications, element of conflict- common activities, solidarity networks- sisterhood, gender- political power, multiple identities, public sphere- political mobilization”. As a result, although each of the women's non-governmental organization has different political/cultural views and struggles with different tools, they participate in the problems that women experience due to their being women with these different identities. Organizations; while the ideological dimension differs in the means of struggle used; are united in the violation of women's rights.