Adölesanların sağlıklı yaşam tarzı inançları ile beslenme okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between adolescents' healthy lifestyle beliefs and nutritional literacy
  1. Tez No: 835201
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZENDİ
  3. Danışmanlar: DR. ESRA TURAL BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırma adölesanların sağlıklı yaşam tarzı inancı ile beslenme okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci yarıyıl döneminde Samsun ilinin Atakum ilçesine bağlı olan farklı eğitim düzeyinde eğitim gören 516 öğrenci ile çevrim içi anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında 'Sosyodemografik Özellikler Formu', 'Beslenme Özellikleri Formu', 'Adölesanlar Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği' ve 'Sağlıklı Yaşam Tarzı İnanç Ölçeği' kullanılmıştır. Analiz veri sonuçları için aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca (minimum – maksimum) şeklinde, kategorik veriler frekans (yüzde) olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the relationship between adolescents' healthy lifestyle beliefs and nutritional literacy. Material and Method: The descriptive and correlational research was conducted using the online questionnaire method with 516 adolescents studying at high school in different center in Atakum/Samsun between and Semptember 2021- Octomber 2021. Sociodemographic Characteristics Form, Nutritional Properties Form and Adolescent Nutrition Literacy Scale (ANLS) and Healthy Lifestyle Belief Scale for Adolescents ( HLBSA) were used to collect the data. Parametric Independent groups t test, ANOVA test, Pearson correlation were used for the evaluation of the data and the reliability analysis of the data in the SPSS 26 statistical program. Results: The average age of the adolescents participating in the study is 15.48±1.12. 61.8% of the adolescents participating in the research were girls. 64.1% of the adolescents stated that they had previously received education about adequate and balanced nutrition. . The total score average of the Adolescents' Healthy Lifestyle Belief Scale was found to be 60.63±12.35. The total score average of the Adolescent Nutrition Literacy Scale was found to be 61.61±12.47.