Improving ELT teacher candidates' technological pedagogical content knowledge: An action research
İngıliz dili eğitimi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerinin geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
  1. Tez No: 835202
  2. Yazar: ÖMER TUĞŞAD AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN DENİZ, DOÇ. DR. GÜLÇİN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışma İngiliz Dili Eğitimi öğretmen adaylarının (n=38) İngilizce öğretminde teknolojiyi dahil etme ve etkili bir biçimde kullanmalarına yönelik öğretim yeterliklerinin geliştirilmesi sürecindeki ilerlemelerini incelemek amacıyla katılımcı eylem araştırması deseni ile yürütülmüştür. Bu araştırmanın bir diğer amacı da, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde öğrenim gören bu öğretmen adaylarının teknoloji kullanımı ve öğretim tasarlama ve planlama becerileri bağlamında Mikro Öğretim Ders İmecesi (MÖDİ) yönteminin kullanıldığı bir Mikro Öğretim dersi süresince gelişimlerini incelemektir. Alanyazında öğretmen adaylarının teknolojiyi bilen kişilerden kapsamlı bir teknolojik pedagojik alan bilgisi farkındalığına sahip uzmanlara dönüşebilmeleri için gerçek öğretim yaşantılarına benzer benzer uygulamalara ihtiyaç duydukları düşüncesi sıklıkla tartışılmaktadır. Böyle bir varsayımdan hareketle, katılımcı öğretmen adaylarının teknoloji, pedagoji ve alan bilgisini (yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bilgisini) sentezleme hususundaki ihtiyaç ve sorunlarını tespit etmek üzere, teknolojik pedagojik alan bilgilerinin incelenmesine yönelik bir ölçek ve anket uygulaması ve beraberinde yürütülen S.W.O.T. analizi, bireysel ders planlarının toplanması ve odak grup görüşmelerinin yapılması süreçlerini takiben, teknoloji ile bütünleştirilmiş öğretim planlaması ders programı, toplam 17 hafta boyunca beş eylem döngüsü içeren bir eylem planı dizisi şeklinde uygulanmıştır. İlk eylem döngüsündeki ön sorun belirleme aşamasından elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının İngilizce öğretiminde teknolojiyi etkili bir şekilde kullanırken sorunlarla karşılatıklarını ve ayrıca İngilizce ile alakalı bilgilerin öğrenciler tarafından etkili öğrenilmesi hususunda destekleyici bir öğretimsel kanal görevi gören teknolojiyle zenginleştirilmiş ders planlarını geliştirme noktasında zorlandıklarını göstermiştir. Aşamalar toplam beş eylem döngüsü kapsamında uygulanmış, her eylem döngüsünde bir ön adım olarak teknolojiyle entegre bir öğretim tasarımı ders içeriği geliştirilmiştir. Planlama adımlarını, ders içeriğinin fiili uygulamasının gerçekleştiği, eyleme geç ve gözlemle olarak adlandırılan sonraki beş aşama takip etmiştir. Son ve beşinci eyleme geç ve gözlemle aşamasını, yani son eylem döngüsünü takiben, katılımcıların teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeylerini incelemek için ilk planlama (problem tanımlama) aşamasındaki ölçek ve anket içeren araçlar ikinci kez uygulanarak katılımcıların teknolojik pedagojik alan bilgisi geliştirme konusundaki ilerlemelerini değerlendirme amacı güdülmüştür. Son olarak, eylem planını katılımcıların ihtiyaçlarına göre revize etmek için eyleme geç ve gözlemle aşamasından sonra üçüncü bir adım olarak yansıtma adımı beş eylem döngüsünün her birinde tekrarlanmış ve gerekli değişiklikler yapılmıştır. Tüm eylem planının etkinliği, çalışmanın katılımcılarıyla yapılan odak grup görüşmeleri aracılığıyla da incelenmiştir. Nicel veriler, katılımcıların teknolojik pedagojik alan bilgilerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir iyileşme ve ilerleme olduğunu ortaya koymuştur. Nitel bulgular, İngilizce öğretmen adayları için mikro öğretim şeklinde sunulan teknolojiyle bütünleştirilmiş bir öğretim tasarımı dersinin etkililiğini teyit eder niteliktedir. Bununla birlikte, katılımcılarca büyük sınıf mevcudu ve eylem döngüleri sırasında ortaya çıkan, sınıf yönetimi ve geri bildirim sağlama gibi yardımcı öğretim becerileri açısından eğitim ve beceri eksikliklerinin olduğu gibi sorun alanları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A participatory action research was performed in the current study to examine pre-service English Language Teaching teachers' (n=38) progress in developing teaching competencies to integrate and effectively make use of technology for English language teaching purposes. Part of the aim of this research was to investigate the development of these pre-service teachers, who were enrolled at a state university in Turkey, in terms of instructional planning skills in combination with effective technology use within the context of a Micro Teaching course in which Microteaching Lesson Study (MLS) methodology was employed. It has been often argued in the literature that pre-service teachers need practice opportunities similar to real teaching situations in order to be able to transform from technology-knowers into fully-fledged technological pedagogical knowledge-aware area experts. Driven by such an assumption, following the identification of the participant teacher candidates' needs and problems in linking technology, pedagogy and their content area knowledge (i.e. teaching English as a foreign language) via the administration of a scale and a survey to examine technological pedagogical content knowledge levels in combination with a S.W.O.T. analysis, individual lesson plans, and focus-group interviews, a technology-integrated instructional planning course curriculum was implemented as series of an action plan that includes five action cycles was conducted during a total of 17 weeks. The results from the preliminary problem identification stage prior to the first action cycle indicated that the pre-service teachers experienced problems when making an effective use of technology in teaching English and they also faced difficulties in making lesson plans enhanced with technology as a means of supportive instructional channel for English language-related knowledge to pass through to students' minds. The stages were implemented in a total of five action cycles, as a preliminary step in each action cycle, in which a technology-integrated instructional planning curriculum was designed. The planning steps were followed by five subsequent stages entitled as act and observe, during which the actual curriculum implementation took place. Following the last and fifth act and observe stage, that is, in fact the last action cycle, the instruments in the first planning (problem identification) step including a scale and a survey to examine technological pedagogical content knowledge levels were administered for a second time to evaluate the progress of participants in terms of developing technological pedagogical content knowledge. Lastly, the reflection step was recurringly performed in each of the five action cycles as a third step following the act and observe step to revise the action plan according to participants' needs and necessary alterations were performed. The effectiveness of the whole action plan was further examined by means of focus-group interviews with study participants. The quantitative data revealed a statistically significant improvement and progress in participants' technological pedagogical content knowledge. Qualitative findings further supported the effectiveness of a technology-integrated instructional planning course offered in the form of microteaching on behalf of ELT teacher candidates. However, some shortcomings such as big class size and lack of training emerging in the course of the action cycles in terms of some subsidiary teaching skills like classroom management and provision of feedback were reported by the participants.