Çalışanların öz yeterlilik düzeylerinin bilinçli farkındalık ve örgütsel bilinçli farkındalık üzerindeki etkilerinin incelenmesi: İstanbul ili özelinde bir araştırma
Examining the effects of employees' self-efficacy levels on mindfulness and organizational mindfulness: a study in İstanbul province
  1. Tez No: 835337
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞÜKRAN CEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN GÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde çalışanların öz yeterlilik düzeylerinin bilinçli farkındalık ve örgütsel bilinçli farkındalık üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul ilinde çalışan toplam 479 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Diğer yandan, araştırma Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Örgütsel Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve Demografik Bilgi Katılım Formu kullanılarak değerlendirmeye alınmıştır. Mevcut araştırmadaki değişkenler yapısal eşitlik modeli ve korelasyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 ve LISREL 8.7 istatistik paket programları kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerliliği ve güvenirliği sağlandıktan sonra yapısal eşitlik modeli ile belirlenen modelin hipotezleri test edilmiştir. Araştırmada yapılan korelasyon analiz sonucu İstanbul ilinde çalışan katılımcıların bilinçli farkındalık ile öz yeterliliği arasında bir ilişkinin olmadığı bununla beraber öz yeterlilik ile örgütsel bilinçli farkındalık arasında pozitif yönlü orta şiddetli bir ilişki olduğu sonucu tespit edilmiştir. Diğer yandan, yapısal eşitlik modeli analiz sonucunda İstanbul ilinde çalışan katılımcıların öz yeterlilik düzeyinin bilinçli farkındalık üzerinde etkisinin olmadığı sonucu bulunmuştur. Bununla birlikte İstanbul ilinde çalışanların öz yeterlilik düzeyinin örgütsel bilinçli farkındalık üzerinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of self-efficacy levels of employees in Istanbul on mindfulness and organizational mindfulness. A total of 479 individuals employed in Istanbul province participated in the research. The survey method was employed as the data collection tool for the study. Furthermore, the research utilized the Mindful Attention Awareness Scale, Organizational Mindfulness Scale, General Self Efficacy Scale, and Demographic Information Participation Form for assessment. The variables in the current study were analyzed using structural equation modeling and correlation methods. When evaluating the obtained findings, SPSS 22.0 and LISREL 8.7 statistical software packages were used for statistical analyses. After ensuring the validity and reliability of the scales, the hypotheses of the established model were tested using structural equation modeling. As a result of the correlation analysis conducted in the study, it was determined that there was no significant relationship between mindfulness and self-efficacy among the participants working in Istanbul province. However, a positively moderate correlation was found between self-efficacy and organizational mindfulness. On the other hand, the results of the structural equation modeling analysis indicated that the level of self-efficacy among participants working in Istanbul did not have an effect on mindfulness. Nevertheless, it was observed that the level of self-efficacy among employees in Istanbul had an impact on organizational mindfulness.