Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin uzaktan eğitim süresinde eğitim yönetimi hakkındaki görüşleri
Opinions of school administrators and teachers on educational management in distance education process
  1. Tez No: 835355
  2. Yazar: BEKİR VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YÜCEL ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin uzaktan eğitim süresinde eğitim yönetimi hakkındaki görüşlerini incelemek ve uzaktan eğitim sürecinde eğitim yönetiminin iyileştirilmesi için önerilerde bulunmaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomonoloji (olgubilim) deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 5 okul yöneticisi ve 10 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Görüşme yoluyla elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen kodlar dâhilinde uzaktan eğitimin öğrenim süreçlerine etkisi, uzaktan eğitimde notlandırma süreci, uzaktan eğitimde öğretmen yeterlilikleri, uzaktan eğitimin olumlu yönleri, uzaktan eğitimin olumsuz yönleri, uzaktan eğitimi daha verimli kılmak için öneriler, uzaktan eğitimde Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaları hakkındaki görüşler, uzaktan eğitimde eğitim yönetiminin kalitesini etkileyen faktörler şeklinde sekiz tema altında yapılandırılmıştır. Elde edilen bulgular belirlenen kodlar, alt temalar, temalar üzerinden, katılımcıların cevaplarından birebir alıntı yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularında okul yöneticileri ve öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinin başlarında eğitim yönetiminde zorlandıkları görülmüştür. Bu zorlanmanın nedenleri ise materyal eksikliği, yeni yönteme uyum sorunu, teknolojik alt yapı yetersizliği ve öğrencilerin derslere aktif katılamaması olarak görülmüştür. İlerleyen süreçlerde bu sorunların bazılarının çözüme kavuştuğu belirtilse de yüz yüze eğitime kıyasla uzaktan eğitimin eksiklerinin olduğu belirtilmiştir. Uzaktan eğitimin etkili ve verimli yönetilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Eğitim yönetimi açısından uzaktan eğitimden kriz durumlarında telafi eğitimi, diğer zamanlarda ise yüz yüze eğitimin destekleyicisi olarak yararlanılabileceği fakat uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar etkili olamayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of school administrators and teachers about education management in the distance education process and to make suggestions for the improvement of education management in the distance education process. The research was carried out with the phenomenology design, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 5 school administrators and 10 teachers. Research data were collected with a semi-structured interview form. The data obtained through interviews were analyzed by content analysis method. Within the codes obtained from the research data, the effect of distance education on learning processes, grading process in distance education, teacher competencies in distance education, positive aspects of distance education, negative aspects of distance education, suggestions to make distance education more efficient, Opinions on the practices of the Ministry of National Education in distance education. The findings were interpreted through the determined codes, sub-themes and themes by quoting the answers of the participants. In the findings of the study, it was seen that school administrators and teachers had difficulties in education management at the beginning of the distance education process. The reasons for this difficulty were the lack of materials, the problem of adaptation to the new method, the inadequacy of the technological infrastructure and the inability of the students to actively participate in the lessons. Although it is stated that some of these problems have been resolved in the following processes, it has been stated that distance education has shortcomings compared to face-to-face education. Suggestions were made for an effective and efficient management of distance education. In terms of education management, it has been concluded that distance education can be used as a compensatory education in crisis situations and as a supporter of face-to-face education at other times, but distance education cannot be as effective as face-to-face education.