1980 sonrası Türkiye'de kadın hareketlerinin sanat alanında incelenmesi
Examining woman's movements in the field of arts in Turkey after 1980
- Tez No: 835365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tarihi süreç içerisinde siyasi ve ekonomik yapıda meydana gelen değişimler sonucunda, farklı toplumsal normlar oluşmuştur. İktidarın ideolojisinin bir yansıması şeklinde oluşan bu normların yayılması ise konuyla ilgili ortaya koyulan bakış açısına göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda tarihin belli süreçlerinde ortaya çıkan kadın hareketlerinin, toplumsal cinsiyetçiliğe bir başkaldırı şeklinde ortaya çıktığını söylemek mümkündür. 1980 yılından sonra ivmeli bir şekilde artış gösteren kadın hareketleri, toplumsal cinsiyeti sorgulayan ve cinsiyet ayrımını büyük ölçüde reddeden bir bakış açısı sunmuştur. Feminizmin sanat alanındaki yansımaları ise, toplumsal cinsiyeti sorgulamanın yanında, bunu yansıtmak isteyen eserlerle ortaya çıkmıştır. 1970 yılından sonraki zaman dilimi içerisinde, ortaya çıkan yapıtlar incelendiğinde; belli bir politik duruş olmasa dahi, kadın sanatçıların erkek egemenliğini eleştirdiği ve kendi kimliklerini bulmaya çalıştığı dikkat çekmektedir. Bu kapsamda hazırlanan çalışmanın ilk kısmında; feminist kuramın ortaya çıkışı ve gelişimine dair genel bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın sonraki bölümlerinde ise; feminist kuramın sanat üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve feminist kuram üzerine eserler koyan kadın sanatçılar ve çeşitli feminist eserlerinden örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the changes in the political and economic structure in the historical process, different social norms have been formed. These norms have been formed as a reflection of the ideology of the government, and the spread of these norms varies according to the perspective put forward on the subject. Accordingly, it is possible to say that the women's movements that emerged in certain periods of history emerged as a revolt against genderism. The women's movements, which increased rapidly after 1980, presented a perspective that questioned gender and rejected gender discrimination to a large extent. The reflections of feminism in the field of art, on the other hand, have emerged with works that want to reflect this as well as questioning gender. When the works that emerged in the time period after 1970 are examined, it draws attention that women artists criticize male dominance and try to find their own identity, even if there is no certain political stance. The first part of maintaining this ability is; The emergence of feminist theory and daily general information are included. The next part of the study is; The connections of feminist theory on art were evaluated and examples of women artists who wrote works on feminist theory and various feminist works were included.