Sosyo-ekonomik statü gruplarına göre davranışsal değerlerin farklılaşması
Differentiation of behavi̇oral values based on socio-economic status groups
- Tez No: 835366
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sosyo-ekonomik statü, bir kişinin belli bir kültür ve toplum içindeki yerini oluşturmakta ve sosyal çevre, organizasyonlardaki konumunu belirlemektedir. Bu statü, prestij, hayat tarzı ve sosyal hayatı büyük oranda etkilemektedir. Bir kişinin toplumdaki sosyal statüsü arttıkça, mevcut gelir artışı genel olarak ekonomik statüsünü doğrudan etkilemektedir. Çalışmada, sosya-ekonomik statü gruplarına göre davranışsal değerlerin farklılaşması incelenmektedir. Farklı sosyo-ekonomik statü sınıflarının incelendiği ve elde edilen verilerin analiz edilerek yorumlanmaktadır. Bu araştırma, Veloxity firmasından sağlanan verilere dayanmakta ve sosyo-ekonomik statü unsurlarını karşılaştırmayı ve farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Amaç: Sosyo-ekonomik statü faktörlerini konumlandırmak, karşılaştırmak ve belirlenen özellikleri bakımından benzerlikleri ve farklılıkları göstermektir. Yöntem: İlgili datalar ele alınmış yorumlanmıştır. Buna göre, sosyo-ekonomik sınıfları oluşturan 5 çalışma evreni belirlenmiştir. (A,B,C1,C2,D,E SES Sınıfları) Toplanan verilerle davranışsal değerlerin analiz edilebilmesi için hangi değişkenlerin belirleyici olduğu istatistiksel metotla incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada sosyo-ekonomik statü ve tanımları üzerinde durulmuştur. Eğitim, kültür, davranış, meslek gibi etmenlerin sosyo-ekonomik faktörlerle ilişkisi değerlendirilmiş ve sosyal değerlerin nasıl etkilendiğine Veloxity tarafından sunulan veriler ışığında incelenmiştir. Sonuç: Bu bulgular doğrultusunda sosyo-ekonomik statünün davranışsal değerler değişkenleri üzerindeki etkisi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Socio-economic status delineates an individual's position within a given culture and society, determining their place within social circles and organizational structures. This status significantly impacts prestige, lifestyle, and social engagement. As an individual's societal status improves, concurrent increases in income typically directly influence their economic standing. This study examines the differentiation of behavioral values based on socio-economic status groups. It investigates the variation in behavioral values among distinct socio-economic status classes and interprets the collected data through analysis. This research draws upon data provided by the Veloxity company and aims to compare socio-economic status elements, elucidating discrepancies. Purpose: The aim of the study is to compare and position the concepts of social and economic status and to reveal the similarities and differences in terms of the determined features. The study focuses on socioeconomic status and its definitions. Methodology: In accordance with this, five study universes constituting the socio-economic categories were determined. (A, B, C1, C2, D, and E SES Categories) In order to analyze the behavioral values with the collected data, which variables were decisive was examined by statistical methods. Findings: The relationship of factors such as education, culture, behavior, and profession with socioeconomic factors was evaluated, and how social values were affected was examined in light of the data presented by Veloxity. Relevant data have been discussed and interpreted. Conclusions: In line with these findings, the effect of social-economic status on behavioral value variables will be discussed.