The backfire of fashion luxury brands' social pressure on the luxury market. A study of counterfeit luxury consumption in France
Lüks moda markalarının lüks pazarındaki sosyal baskılarının geri ateşi. Fransa'da sahte lüks tüketim üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 835367
  2. Yazar: RIME DEHHOU
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, hem otantik hem de orijinal olmayan lüks tüketim ile tüketicilerin hissettiği sosyal statü baskısı arasındaki ilişkiyi ve aynı zamanda bu dinamiğin lüks markaların marka değerini nasıl güçlendirdiğini veya zayıflattığını araştırıyor. Mevcut literatür, sahte lüks tüketimin lüks markalara fayda mı yoksa zarar mı verdiği konusunda bir fikir birliğine varamamıştır. Ayrıca lüks endüstride gösterişçi tüketimle bağlantılı sosyal baskı boyutu da aynı çalışmada net bir şekilde araştırılmamıştır. Bu nedenle araştırma, bu birbirine bağımlı olgular arasındaki etkileşimi aydınlatmak ve bunların lüks markalar üzerindeki etkisinin derecesini ölçmek için daha fazla bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, tematik ve anlatı analizi uygulamak için transkriptlerinden yararlanılan toplam 14 yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Lüks markaların, ürünlerine sahip olma yoluyla elit bir sınıfa ait olma duygusunu sundukları, dolayısıyla kişinin gerçek veya arzulanan sosyal sınıfını sergilemek veya doğrulamak için bir araç olarak kullanıldığı bulunmuştur. Orijinal olmayan lüks ürünlerin yaygın olarak bulunması, orijinal lüks markaların vaat ettiği benzersiz ve ayrıcalıklı özellikleri inkar edilemez bir şekilde ortadan kaldırmakta, böylece ürünlerinin çekiciliğine ve müşteri sadakatine zarar vermektedir. Bununla birlikte, sahteciliğin marka bilinirliğinin artmasına katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the relationship between luxury consumption, both authentic and non-authentic, and social status pressure felt by consumers, but also how this dynamic either strengthens or weakens luxury brands' brand equity. The existing literature has not reached a consensus on whether counterfeit luxury consumption benefits or damages luxury brands. Besides, the social pressure dimension linked to conspicuous consumption in the luxury industry has not been clearly explored within the same study. Therefore, the research aims at providing further insights to enlighten the interaction between these interdependent phenomena and gauge their degree of impact on luxury brands. For this purpose, a total of 14 semi-structured interviews have been conducted, whose transcripts have been exploited to apply a thematic and narrative analysis. It was found that luxury brands offer a sense of belonging to an elite class through the ownership of their products, thus used as a tool to showcase or validate one's genuine or aspired social class. The widespread availability of non-authentic luxury products undeniably removes the unique and exclusive characteristics promised by original luxury brands, thus hurting the attractiveness of their product as well as customer loyalty. Nonetheless, it has been observed that counterfeit contributes to enhanced brand awareness