The effect of refugees' cultural background on hedonic consumer purchasing decision in Türkiye
Türkiye'de mültecilerin kültürel geçmişinin hedonik tüketici satın alma kararına etkisi
- Tez No: 835402
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR NAKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uzun ve köklü bir göç kültürüne sahip olan Türkiye, son yıllarda artan sayıda bir mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Mülteciler, savaş, çatışma, toplumsal huzursuzluk, ekonomik buhran, eğitim ve daha iyi hayat koşuluna sahip olmak gibi pek çok sebepten dolayı Türkiye'ye göç etmektedir. Çeşitli ülkelerden gelen ve farklı kültürel değerlere ve alışkanlıklara sahip olan mülteciler, Türk kültürüne entegre olmaya çalışmaktadır. Bu durum, Türkiye'deki tüketici satın alma davranışını etkileyebilecek önemli bir değişkeni ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Türkiye'deki mültecilerin kültürel arka planlarını, cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre dağılımlarını anlamak, kültürel tüketimin unsurlarını belirlemek ve hedonik tüketim ile olan ilişkini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak çalışmanın amacına uygun olarak uyarlanan ölçeklerin geçerlik ve güvenirlikleri değerlendirilmiş, değişkenler arasındaki birlikte değişim ilişkisi incelenmiş ve hedonik tüketimin yordayıcılarını belirlemeye yönelik regresyon analizi yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan mülteciler oluşturmaktadır, bu evrende yer alan katılımcılara kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışmada Türkiye'de ikamet eden 271 mülteciye, çevrimiçi anket formu ile ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları neticesinde, çalışmada kullanılan ölçeklerin geçerli ve güvenilir oldukları bulunmuştur. Ayrıca, kültürel tüketime ait beş alt faktörünün tamamı ile hedonik tüketim değişkeni arasında yüksek düzeyde korelasyon ilişkisi saptanmıştır. Son olarak, kültürel tüketimin medya hariç tüm alt faktörlerinin hedonik tüketimin birer yordayıcısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Türkiye, which has a long and deep-rooted migration culture, has been hosting an increasing number of refugees in recent years. Refugees migrate to Türkiye for many reasons such as war, conflict, social unrest, economic depression, education, and better living conditions. Refugees from various countries with different cultural values and habits try to integrate into Turkish culture. This situation reveals an important variable that can affect consumer purchasing behavior in Türkiye. Therefore, this study aims to understand the cultural background of refugees in Türkiye, their distribution according to gender, age, and educational status, to determine the elements of cultural consumption and to reveal its relationship with hedonic consumption. In line with this purpose, firstly, the validity and reliability of the scales adapted in accordance with the purpose of the study were evaluated, the relationship between variables was examined and regression analysis was conducted to determine the predictors of hedonic consumption. The population of the study consists of refugees living in Türkiye, and the participants in this population were reached by using convenience sampling method. In the study, 271 refugees residing in Türkiye were reached through an online survey form. As a result of the findings of the study, the scales used in the study were found to be valid and reliable. . In addition, a high level of correlation was found between all five sub-factors of cultural consumption and hedonic consumption variable. Finally, all sub-factors of cultural consumption except media were found to be predictors of hedonic consumption.