The role of Somali diaspora on nation building
Somali diasporasının ulus inşasındaki rolü
  1. Tez No: 835418
  2. Yazar: HAFSA MOKTAR HARUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU ÇITIPITIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Somali, merkezi hükümetinin 1991'deki çöküşünden bu yana uzun süreli çatışmalar ve istikrarsızlıkla karşı karşıya kalmıştır. İç savaş, Somali'nin kurumlarını, ekonomisini ve sosyal dokusunu ciddi şekilde zarara uğratmıştır. Afrika Birliği liderliğindeki uluslararası çabalar, son yıllarda güvenliği ve istikrarı iyileştirmeye yardımcı olmuş olsa da, kırılgan Somali hükümeti hala uzun yıllar süren devletsizlik ve kaos yıllarını geride bırakmada zorluk çekmektedir. Diaspora toplulukları, ülkenin geleceğine ilişkin sahip oldukları çıkarlar nedeniyle Somali'nin yeniden inşasında önemli bir rol oynayabilirler. Somali diasporası, refah koşullarının iyileşmesiyle birlikte evlerine dönmeyi tercih eden bazıları da dâhil olmak üzere yurt dışındaki mülteciler ve diğer göçmenlerden oluşan bir grup olarak olarak genişlemektedir. Gönüllü dönüşleri ve yeniden entegrasyonu destekleyen çeşitli insani programlar bulunmaktadır. Uluslararası kuruluşlar, diasporaların gelişimine finansal, sosyal ve insan sermayesi yatırımları yoluyla potansiyel katkılar sunmaktadır. Somali diasporasını etkin bir şekilde dahil eden çeşitli programlar da inşa edilmiştir. MIDA Sağlık programı, diasporadan sağlık profesyonellerini yerel çalışanları eğitmek ve Somali'nin sağlık hizmeti sistemini güçlendirmek için görevlendirmektedir. FINNSOM, anahtar sektörlere diaspora girişimci yatırımlarını destekleyerek ekonomik kalkınmayı teşvik etmektedir. Bu çalışma, Somali'nin kırılgan hükümeti göz önüne alarak, Somali diasporasının ulusun yeniden inşasına nasıl katkı sağlayabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada diasporanın ekonomik büyüme ile barış inşasındaki aktif duruşu ve rolleri incelenerek, diasporanın maddi desteğin ötesinde Somali'nin yeniden inşasında nasıl bir rol oynayabileceğini değerlendirmektedir. Literatür incelemesi ve görüşmeler, diasporanın üstleneceği süreçlere ilişkin politika önerilerine veri sağlamak için kaynak sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
Somalia has been suffering from prolonged conflict and instability since the collapse of its central government in 1991. The civil war severely damaged Somalia's institutions, economy, and social fabric. While international efforts led by the African Union have helped improve security and stability in recent years, the fragile Somali government still struggles to fully recover from decades of statelessness and chaos. Diaspora communities can play an important role in Somalia's rebuilding process given their stake in the country's future. The Somali diaspora, consisting of refugees and other expatriates abroad, has been growing in size as some choose to return home with improving conditions. Several humanitarian programs support voluntary returns and reintegration. International organizations recognize Diasporas' potential contributions through financial, social, and human capital investments in development. Various programs actively engage the Somali diaspora. The MIDA Health program deploys health professionals from the diaspora to train local workers and strengthen Somalia's healthcare system. FINNSOM promotes economic development by supporting diaspora entrepreneur investments in key sectors. USAID's TIS program involves diaspora communities in designing and implementing local development projects to boost governance, business, and resilience. This study aims to research how the Somali diaspora can contribute to the nation-rebuilding process given Somalia's fragile government. Through examining diaspora activism and roles in economic growth and peace building, the paper evaluates what role the diaspora can play in rebuilding Somalia beyond financial support. Literature review and interviews will gather data to contribute policy recommendations on utilizing the diaspora.