Yeni nesil matematik sorularının ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersine karşı tutumları üzerine etkisi
The effect of new generation mathematics questions on secondary school 8th grade students' attitudes to mathematics course
  1. Tez No: 835435
  2. Yazar: ERKAN AKDERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF NUR AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin, yeni nesil matematik sorularına karşı tutumlarını incelemek ve bu soruların öğrencilerin matematik dersine karşı yaklaşımları nasıl etkilediğini belirlemektir. Ayrıca, araştırma sonuçlarının, öğretmenler ve yeni nesil matematik sorusu hazırlayan yazarlara da ışık tutacağı düşünülmektedir. Dört okuldan üçer 8. Sınıf öğrencisi seçilmiş ve bu öğrencilerin seçiminde matematik başarı durumları dikkate alınmıştır. Matematik başarıları zayıf-orta ve üst düzey olarak, karne notları ve derslerdeki performanslarına göre, öğrencilere ders veren matematik öğretmenleri yardımıyla seçilmiştir. Seçimler sonrası, veli izinleri ve öğrencinin çalışmaya gönüllü olması dikkate alınmıştır. Öğrenci seçiminin ardından, araştırmacılar tarafından literatür yardımıyla hazırlanan görüşme soruları, öğrencilere görüşme yoluyla sunulmuştur. Cevaplar gerek notlar alınarak gerekse ses kaydı yapılarak toplanmış ve içerik açısından kontrol edildikten sonra, elektronik ortamda saklanmıştır. Süresi yaklaşık 1 yıl olarak planlanan bu çalışmada, öğrenci isimleri gizli kalmış, tezde kodlar kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini görüşmeler oluşturmuştur. Her bir öğrenci için toplanan veriler çözümlenmiş ve word dosyasına aktarılmıştır. Ardından verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonunda öğrencilerin yeni nesil matematik sorularına karşı yaklaşımları belirlenmiş ve her yaklaşıma karşı öğretmenlerin ve kitap yazarlarının bu noktada neler yapabileceklerine yönelik çözüm önerileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of secondary school 8th grade students towards new generation mathematics questions and to determine how these questions affect students' approaches to mathematics lessons. In addition, it is thought that the results of the research will shed light on teachers and authors who prepare a new generation of mathematics questions. Three 8th grade students were selected from four schools and their success in mathematics was considered in the selection of these students. Mathematics achievements were selected as low-intermediate and high-level, according to their grades and performance in lessons, with the help of mathematics teachers who teach students. After the elections, the permission of the parents and the student's willingness to work were taken into consideration. After the student selection, the interview questions prepared by the researchers with the help of the literature were presented to the students through interviews. The answers were collected both by taking notes and by voice recording, and after being checked for content, they were stored electronically. In this study, the duration of which was planned to be approximately 1 year, the names of the students were kept confidential, and codes were used in the thesis. The data of the research consisted of interviews. The data collected for each student was analyzed and transferred to a word file. Then, content analysis was performed in the analysis of the data. At the end of the research, students' approaches to new generation mathematics questions were determined and solutions for what teachers and book authors could do at this point were determined against each approach.