Nohut (cicier arietinum L.)'ta farklı ekim zamanlarının bazı bitki özellikleri ve verime etkileri
Effects of different sowing dates on some plant charracteristics and yield in chickpea
  1. Tez No: 83544
  2. Yazar: MÜSEMMA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAİT ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NOHUT ( Cicer arietinum L. )' TA FARKLI EKİM ZAMANLARININ BAZI BİTKİ ÖZELLİKLERİ VE VERİME ETKİLERİ Müsemma SARI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. M. Sait ADAK Jüri: Doç. Dr. M. Sait ADAK Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof. Dr. Murat Özgen Bu araştırma 1998 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında yürütülmüştür. Eser 87 nohut çeşidi ve 84 TH 25 FLIP, FLIP 90 173 C hatları dürt farklı ekim zamanında ( 2, 10, 25 Mart ve 13 Nisan 1998 ), üç tekrarlamak olarak denemeye alınmıştır. Elde edilen deneme sonuçlarına göre, tane verimi en yüksek ( 444.4 ± 11.8 g / m2 ) II. ekim zamanında ve Eser 87 çeşidinde, en düşük tane verimi ise ( 174.4 ± 11.3 g / m2 ) IV. ekim zamanında ve 84 TH 25 FLIP hattında elde edilmiştir. Birinci ve ikinci ekim zamanında tane verimi üçüncü ve dördüncü ekim zamanım göre daha yüksek çıkmıştır. Hatlar arasında ise Eser 87 çeşidini m2 de tane verimi genelde en yüksek değerdedir. Hasat indeksi ve 1000 tane ağırlığı bakımından ekim zamanları, hatlar arasında belirgin bir farklılık bulunmamıştır. Bitki boyu birinci ve ikinci ekim zamanında yüksek olup, hatlar arasında istatistiksel olarak belirgin bir farklılık gözlenmemiş; çıkışa kadar geçen gün sayısı, ekim zamanı gecikdikçe azalmış; ayrıca Eser 87 çeşidinin, denemede irdelenen diğer iki hatta göre daha erken toprak yüzüne çıktığı saptanmış; aynı şekilde çiçeklenme ve meyve oluşumuna kadar geçen süre yine ekim zamanı geciktikçe azalmış, Eser 87 çeşidinin diğer hatlara göre erkenden çiçeklenerek bakla oluşturduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda bitkideki bakla ve tane sayısı ise ekim zamanı gecikdikçe artış göstermiştir. 1999, 53 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nohut ( Cicer arietinum L. ), Ankara koşulları, ekim zamanı, verim i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF DIFFERENT SOWING DATES ON SOME PLANT CHARACTERISTICS AND YIELD IN CHICKPE A (Cicer arietinum L.) Musemma SARI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. Sait ADAK Jury: : Assoc Prof. Dr. M. Sait ADAK Prof.Dr. Sezen ŞEHİRALİ ProfcDr. Murat ÖZGEN This research was carried out at the experimental field of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Ankara University in 1998 year. Eser 87 chickpea variety, and 84 TH 25 FLIP and FLIP 90 173 C chickpea lines were taken to experiment at four different sowing times (2, 10, 25th of March and 13th of April 1998) with three replications. According to obtained reseach results, the highest seed yield (444.4 ±11.8 g/m2) was obtained at the n. sowing time in Eser 87 variety and the lowest yield was (174.4 ± 113 g/m2) at the IV. sowing time in 84 TH 25 FLIP chickpea line. Seed yields at the first and second sowing time were higher than third and fourth sowing time. In general, the yield of Eser 87 was highest among the lines. In terms of harvest index and 1000 seeds weight there were not found significant differences among the sowing times and chickpea lines. Plant height was high at the first and second sowing time but there were no significant differences among the lines; emergence time was shorted at the late sowing time; meanwhile Eser 87 was emergenced earlier than other two examined lines; at the same time, flowering and pods setting time were shorted by the late sowing time; on the other hand, flowering and pods setting time of Eser 87 variety was earlier than other two lines. In our study, pods and seeds per plant were shown higher values in late sowing time. 1999, 53 pages KEY WORDS: Chickpea (Cicer arietinum L.) Ankara conditions, sowing time, yield 11