Değişik fosfor dozlarının nohut geveninde (astragalus cicer L.) yem verimine etkileri
Effects of various phosphorous doses into the forage yield in cicer milkvekch (astragalus cicer L.)
- Tez No: 83545
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK FOSFOR DOZLARININ NOHUT GEVENİNDE (Astragalus cicer L.) YEM VERİMİNE ETKİLERİ Şükran SAKIZCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ 1999, Sayfa: 42 Jüri : Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Prof. Dr. Rıza AVCIOĞLU Yard. Doç. Dr. Cengiz SANCAK Bu araştırma, nohut geveninde (Astragalus cicer L.) 2.84, 3.00, 6.00, 9.00 kg P2O5/da fosfor dozlarının yem verimine etkilerini saptamak amacıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde 1995 yılında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre değişik fosforlu gübre dozlarında nohut geveninin doğal bitki boyu 71.62-81.97 cm, ana sap uzunluğu 86.78-100.80 cm, ana sap kalınlığı 7.50-9.58 mm, yeşil ot verimi 4784-5278 kg/da, kuru ot verimi 818.1- 1034 kg/da, kuru madde oranı%93.49-93.90, kuru madde verimi 768.2-970.3 kg/da, ham protein oranı %17.38 - 19.89 ve ham protein verimi 150.1-170.2 kg/da arasında bulunmuştur. Nohut geveni, bu karakterlerin saptandığı %10 çiçeklenme devresine 72 günde girmiştir. Kuru madde oranı dışında üzerinde çalışılan söz konusu karakterler yönünden istatistiki olarak önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Nohut geveni, doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi, ham protein oranı, ham protein verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF VARIOUS PHOSPHOROUS DOSES INTO THE FORAGE YIELD IN CICER MILKVETCH (Astragalus cicer L.) Şükran SAKIZCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Ahmet ERAÇ 1999, Pages : 42 Jury : Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Prof. Dr. Rıza AVCIO?LU Assoc. Prof. Dr. Cengiz SANCAK This research was carried out to determine effects of 2.84,3.00, 6.00 and 9.00 kg P2O5 /da phosphorous doses into the forage yield of cicer milkvetch (Astragalus cicer L.) at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1995. According to the results of cicer milkvetch in various phosphorous doses, natural plant height, main stem length, stem thickness, fresh yield, hay yield, dry matter ratio, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yield were found between 71.62 - 81.97 cm, 86.78 - 100.80 cm, 7.50 - 9.58 mm, 4784 - 5278 kg / da, 818.1 - 1034.0 kg / da, 93.49 - 93.90 %, 768.2 - 970.3 kg/da, 17.38 - 19.89 % and 150.1 - 170.2 kg / da, respectively. Cicer milkvetch reached the period of 10 % blooming in 72 days which studied characters were determined. Cited characters were found statistically significant except dry matter ratio. KEY WORDS: Cicer milkvetch, natural plant height, main stem length, main stem thickness, fresh yield, hay yield, dry matter ratio, dry matter yield, crude protein ratio, crude protein yield.