Karbon muhasebesine yönelik çalışmaların bibliyometrik analizi: Web of science uygulaması
Bibliometric analysis of studies on carbon accounting: Web of science application
- Tez No: 835477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim krizinin yönetiminde etkin bir rol oynayan“Karbon Muhasebesi”konusunda 2002-2022 yılları arasında yapılan makale çalışmalarının prestijli yayınlardan oluşan akademik bir veri tabanı olan Web of Science üzerinden gelişimini ve eğilimini çeşitli parametreler açısından ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, Web of Science veri tabanında Karbon Muhasebesi konusundaki makalelerin bibliyometrik analizi VOSviewer 1.6.19 paket programı kullanılarak Görsel Haritalama Yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veri tabanında“Carbon Accounting”anahtar kelimesi kullanılarak yapılan aramada 2002-2022 yılları arasında toplam 6.440 adet makale çalışması bulunmuştur. Bibliyometrik analiz çerçevesinde bibliyometrik eşleme ile ülkeler, kurumlar, belgeler, kaynaklar ve yazarlar; atıf analizine göre ülkeler, kurumlar, belgeler, kaynaklar, yazarlar; eş yazarlık analizinde yazarlar, ülkeler, kurumlar; ortak atıf analizinde alıntı yapılan yazarlar, alıntı yapılan referanslar, alıntı yapılan kaynaklar; eşdizimlilik analizinde yazar anahtar kelimeleri; son olarak da yayınların özetlerinde kullanılan anahtar kelimelerin analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerde Karbon Muhasebesi konusuna ilginin her geçen gün artmakta olduğu ve bu zamana kadar oluşan bilgi birikiminin büyük boyutlara ulaşmış olduğu görülmüş, konu hakkındaki makale sayısının 2002 yılında az sayıda iken (32 makale) 2022 yılında en üst seviyeye (994 makale) ulaştığı görülmüş, en fazla makale yayınlayan ülke ABD, dilin İngilizce, derginin ise Journal of Cleaner Production olduğu tespit edilmiştir. Dergiler içerisinde en çok alıntı yapılan derginin Atmospheric Chemistry and Physics olduğu belirlenmiştir. En fazla alıntı yapılan yazarın Yepu Li ortak yazarın ise Dabu Guan olduğu ve konunun bibliyometrik analizi ile ilgili birçok bağlantı noktasının detaylı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the development and trend of the articles on“Carbon Accounting”, which plays an active role in the management of the climate crisis, between 2002-2022, in terms of various parameters, through Web of Science, an academic database consisting of prestigious publications. For this purpose, the bibliometric analysis of the articles on Carbon Accounting in the Web of Science database was carried out with the Visual Mapping Method using the VOSviewer 1.6.19 package program. A total of 6,440 articles were found between 2002-2022 in the search using the keyword“Carbon Accounting”in the database. Countries, institutions, documents, sources and authors with bibliometric matching within the framework of bibliometric analysis; countries, institutions, documents, sources, authors according to citation analysis; authors, countries, institutions in co-authorship analysis; authors cited in co-citation analysis, cited references, cited sources; author keywords in collocation analysis; Finally, the keywords used in the abstracts of the publications were analyzed. In the analyzes made, it has been seen that the interest in the subject of Carbon Accounting is increasing day by day and the knowledge accumulated until this time has reached great dimensions. It was observed that the number of articles on the subject was low in 2002 (32 articles) and reached the highest level (994 articles) in 2022. The country that published the most articles was the USA, the language was English, and the journal was Journal of Cleaner Production. It has been determined that the most cited journal among the journals is Atmospheric Chemistry and Physics. The most cited author is Yepu Li and the co-author is Dabu Guan, and a detailed analysis of many connection points regarding the bibliometric analysis of the subject has been made.