Arabization in Libya in the middle ages in the period from the Islamic conquest until the seventh century ah/thirteenth century ad. (22 ah-ad 643/700 ah - 1301 ad )
Ortaçağ'da Libya'da Araplaşma Ortaçağ'da Libya'da Araplaşma İslamı̇ fetihten h.7. yüzyıla / m.13. yüzyıla kadar olan dönem. (22 ah - ad 643 / 700 ah - 1301 ad)
- Tez No: 835541
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AĞARI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 222
Özet
İslami fetih hareketi, fethedilen ülkelerde yaşayanların Arapçayı, Arap edebiyatını ve İslami mevzuatın kaynaklarını öğrenmesi, Arapçanın yayılması ve bu halkların yeni dine uyum sağlamasına yardımcı olması nedeniyle İslam toplumu üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Farklı milletlere ve dinlere rağmen Arap dili İslam fetihleriyle birlikte yayıldı ve bu çevrelerdeki medeniyetleri ve kültürleri özümsedi. H. 22/ M. 643 yılında, bölgenin İslami fetih süreci başladı. Söz konusu süreç, Libya'nın kültürel ve sosyal tarihinde, özellikle kimlik dönüşümünde önemli bir dönem olarak kabul edilir. Bahse konu dönemde Arap kabilelerinin fethedilen ülkelere göçü Araplaşma sürecinde önemli rol oynamış ve Kuzey Afrika coğrafyası da bu göçten etkilenmiştir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, din ile dil arasında doğrudan bir bağ bulunmaktadır. Buna göre ırki kimlik, kimliği tanımlamanın tek unsuru değildir. Bu bakış açısıyla dil önemli bir kimlik tanımlayıcı unsurdur. Araplaştırma, Araplar ile diğer milletler arasında güçlü ve sağlam bir ilişki kuran kültürel ve sosyal bir hareketti. Dolayısıyla bu hareketi detaylandırmak, boyutlarını, koşullarını ve sonuçlarını değerlendirmek bundan sonraki çalışmaların önünü açan bir çaba olacaktır. Zira bu çalışma, Libya coğrafyasının ve nüfusunun Araplaşması ve yeni bir kimliğin ortaya çıkması sonucu oluşan kültürel ve sosyal dönüşümün izlerini sürecektir. Bunu gerçekleştirme adına tarihi metinlerden istifade ettik, bu metinleri değerlendirdik ve analitik sonuçlara ulaşma gayreti güttük.
Özet (Çeviri)
The Islamic conquest movement had a great impact on Islamic society, as the inhabitants of the conquered countries learned Arabic, Arabic literature, and the sources of Islamic legislation, spreading Arabic and helping these peoples adapt to the new religion. Despite different nations and religions, the Arabic language Islam spread with the conquests and assimilated the civilizations and cultures in these environments. In A.H. 22/ A.D. 643, the process of Islamic conquest of the region began. This process is considered an important period in Libya's cultural and social history, especially in identity transformation. During the mentioned period, the migration of Arab tribes to conquered countries played an important role in the Arabization process, and the geography of North Africa was also affected by this migration. Research shows that there is a direct link between religion and language. Accordingly, racial identity is not the only element of defining identity. From this point of view, language is an important identifying element. Arabization was a cultural and social movement that established a strong and solid relationship between Arabs and other nations. Therefore, detailing this movement and evaluating its dimensions, conditions and results will be an effort that paves the way for future studies. Because this study will trace the cultural and social transformation that occurred as a result of the Arabization of Libya's geography and population and the emergence of a new identity. In order to achieve this, we benefited from historical texts, evaluated these texts and tried to reach analytical results.