Küresel ticaret savaşları ve Türkiye'nin dış ticareti: ABD-Çin ticaret savaşlarının etkileri
Global trade wars and Turkey's foreign trade: The effects of the US-China trade war
  1. Tez No: 835546
  2. Yazar: İLHAM KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uluslararası siyasette devletler küresel sahnede ya da uluslararası sistemde güçlerini korumak, geliştirmek ve göstermek istemektedirler. Bu nedenle devletler güçlerini, güvenliklerini ve çıkarlarını maksimize etmeye çalışırlar. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin dünyadaki en büyük iki ekonomi olarak ifade edilmektedir. Bu iki ülke arasında yıllardır devam eden rekabet son yıllarda ticaret savaşlarını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının küresel ticarete olan etkisi yanında bu ticaret savaşlarının özellikle Türkiye dış ticareti üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında 2013:01-2022:03 dönemleri arasındaki aylık veriler kullanılarak Türkiye toplam ihracatının, Türkiye'den ABD'ye ihracatın ve Türkiye'den Çin'e olan ihracatın, ABD ve Çin arasındaki ihracat ve ithalat miktarlarından nasıl etkilendiği çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda ABD'nin Çin'e yaptığı ihracat miktarının Türkiye toplam ihracatı, Türkiye'den Çin'e olan ihracatı ve Türkiye'den ABD'ye olan ihracatı etkilediği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra ABD'nin Çin'den yaptığı ithalat, Türkiye toplam ihracatı ve Türkiye'den Çin'e olan ihracatı üzerinde etkili değilken ve Türkiye'den ABD'ye olan ihracat üzerinde sınırlı fakat pozitif bir etki ortaya çıkardırğı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries want to show, develop and maintain their power in international politics or the international system. In this respect, states maximize their power, security, and interests. The United States and China are the world's two largest economies. The rivalry between these two countries that have been going on for years has revealed trade wars recently. This study it is aimed to determine the effects of trade wars between the USA and China on global trade, as well as the effects of these trade wars on Turkey's foreign trade. Within the scope of the study, using the monthly data between the periods 2013:01-2022:03, how Turkey's total exports, exports from Turkey to the USA, and exports from Turkey to China are affected by the number of exports and imports between the USA and China has been examined by multiple regression analysis. As a result of the study, it has been determined that the number of exports made by the USA to China affects Turkey's total exports, Turkey's exports to China, and Turkey's exports to the USA. In addition, it has been determined that while the imports of the USA from China are not effective on Turkey's total exports and Turkey's exports to China, it has a limited but positive effect on exports from Turkey to the USA.