Lactococcus cinsine ait suşlarda faj dirençlilik sistemlerinin tanımlanması
Identification of phage resistance in genus: Lactococcus
- Tez No: 83558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LACTOCOCCUS CİNSİNE AİT SUŞLARDA FAJ DİRENÇLİLİK SİSTEMLERİNİN TANIMLANMASI Pınar ŞANLIBABA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa AKÇELİK Jüri : Doç. Dr. Mustafa AKÇELİK Prof. Dr. Nezihe TUNAİL Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Bu çalışmada, starter kullanılmadan üretilen değişik peynirlerin peyniraltı sularından ve Türkiye'nin değişik bölgelerinden sağlanan çiğ süt örneklerinden izole edilen laktokok suşlarında faj dirençlilik mekanizmaları araştırılmıştır. Virulent laktik fajlar, suş izolasyon materyali ve starter kullanan süt işletmelerinden sağlanan örneklerden izole edilmiştir. 73 Laktokok susu, direnç özelliklerinin belirlenmesi amacı ile 22 laktik faja karşı denenmiş ve bu suşlardan 18 adet Lactococcus lactis subsp. lactis susunun tüm fajlara karşı dirençli olduğu saptanmıştır. Bu 18 susun 7 adedinde faj adsorbsiyonunun engellenmesi, 5 adedinde abortif enfeksiyon (ısı duyarlı faj dirençlilik), 5 adedinde restriksiyon/modifikasyon ve 1 adedinde restriksiyon/ modifikasyon ile birlikte faj DNA enjeksiyonunun engellenmesi tipte faj dirençlilik sistemleri tanımlanmıştır. Faj adsorbsiyonunun engellenmesinin 7 susta da 28.5 Kb büyüklükte bir plazmidin, abortif enfeksiyonunun ise 3 susta 24.2 ve 2 susta da 36.5 Kb büyüklükte iki plazmidin varlığına bağlı olduğu belirlenmiştir. Restriksiyon/ modifikasyon ve faj DNA enjeksiyonunun engellenmesi tipte faj dirençlilik sistemleri içeren diğer suşlarda ise bu özelliklerin kromozomal DNA kökenli olduğu saptanmıştır. 1999, 72 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Lactococcus, faj adsorbsiyonunun engellenmesi, abortif enfeksiyon, restriksiyon/modifikasyon, faj DNA enjeksiyonunun engellenmesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IDENTIFICATION OF PHAGE RESISTANCE SYSTEMS IN GENUS: LACTOCOCCUS Pınar ŞANLIBABA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa AKÇELİK Jury : Assoc. Prof. Dr. Mustafa AKÇELİK Prof. Dr. Nezihe TUNAİL Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ In this study, the phage resistance mechanisms of lactococcal strains, isolated from raw milk and whey samples of different type cheese which produced using without industrial starters in different regions of Türkiye, were investigated. In addition to strain isolation materials, virulent lactic phages were also isolated from the samples obtained from dairy plants using industrial starters. 73 lactococcal strains were tested for resistance to 22 lactic phages and 18 Lactocococcus lactis subsp. lactis strains from these strains were found to be resistant againts all phages. Types of phage resistance in these 18 strains were identified as phage adsorption inhibition in seven strains, abortive infection (heat- sensitive phage resistance) in five strains, restriction/modification in five strains and, restriction/modification and phage DNA injection blocking in 1 strain. The phage resistance systems were determined by 28.5 Kb plasmid in 7 strains possessing phage adsorption inhibition and, 24.2 Kb plasmid in 3 strains and 36.5 Kb plasmid in 2 strains of 5 strains possessing abortive infection. Restriction/modification and phage DNA injection blocking in addition to restriction/modification type resistance mechanisms in other strains were found to be encoded by chromosomal DNA. 1999, 72 pages KEY WORDS: Lactococcus, inhibition of phage adsorption, abortive infection, restriction/modification, blocking of phage DNA injection.