İlkokul dört ve beşinci sınıfa devam eden işitme, görme ve ortopedik engelli çocukların benlik kavramlarının incelenmesi
A Study on the self-consept of the hearing, visual impairments and physically handicapped children attending fourth and fifth in elemantary school
- Tez No: 83559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLKOKUL DÖRT ve BEŞİNCİ SINIFA DEVAM EDEN İŞİTME, GÖRME ve ORTOPEDİK ENGELLİ ÇOCUKLARİN BENLİK KAVRAMLARININ İNCELENMESİ Naziker ŞENER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Neriman ARAL Jüri: Prof.Dr. Nergis GÜVEN Doç.Dr. Fatma ALİSİNANOĞLU Bu araştırmada ilkokul dört ve beşinci sınıfa devam eden işitme, görme ve ortopedik engelli çocukların benlik kavramlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 27'si işitme engelli, 40' ı görme engelli, 27'si ortopedik engelli çocuk olmak üzere toplam 94 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada çocuklar hakkındaki bazı bilgileri elde etmek için“Genel Bilgi Formu”benlik kavramlarını belirlemek için“Piers-Harris Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği”kullanılmıştır. Engelli çocukların Türkçe ve Matematik başarı notunda engel türünün etkili olup olmadığı“Khi-Kare Analizi”ile, çocukların benlik kavramlarını algılamalarının, engel durumuna ve çeşitli değişkenlere göre farklı olup olmadığı“Varyans analizi”ile test edilmiştir. Sonuçta araştırmaya dahil edilen çocukların benlik kavramı puan ortalamaları üzerinde yaşın, kardeş sayısının, doğum sırasının, ana-baba yaşının, ana-baba eğitim durumunun, anne ve kardeşin bir engele sahip olmasının, okul türünün, engelin oluş zamanının, engelle ilgili tıbbi müdehale görüp görmemenin, eğitime başlama yaşının, çocuğun eğitimi ile ilgilenen kişinin, engelin derecesinin önemli bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır (P>0.05). Görme engelli grupta baba engel durumunun, cinsiyetin ve matematik başarı notunun benlik kavramındaetkili olduğu (P0.05) belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında, aileye ve çocuğa, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, akademik başarıyı artırıcı eğitim süreçleri ve ortamlarının düzenlenmesi, halen çalışmakta olan öğretmenlerin hizmetiçi eğitim çalışmalarına katılmaları gerektiği önerilmiştir. 1999, 80 sayfa ANAHTAR KELİMELER: İşitme engelliler, görme engelliler, ortopedik engelliler, benlik kavramı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE SELF-CONSEPT OF THE HEARING, VISUAL IMPAIRMENTS AND PHYSICALLY HANDICAPPED CHILDREN ATTENDING FOURTH AND FIFTH IN ELEMENTARY SCHOOL Naziker ŞENER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Jurry : Prof.Dr. Nergis GÜVEN Assoc. Prof.Dr. Fatma ALİSİNANO?LU This research aimed at investigating the ego conception of acoustically, visually and orthopedically handicapped children who are at fourth and fifth grades of a primary school. The research included 94 children, including 27 acoustically handicapped, 40 visually handicapped and 27 orthopedically handicapped children and employed the“General Information Form”to obtain certain information on the children and the“Piers-Harris Ego Conception Test for Children”to determine their ego conception. Also, the“Khi-Square Analysis”was employed to determine whether the type of handicap influences the handicapped children's achievement marks in Turkish and Mathematics and the“Variance Analysis”was employed to determine whether the children's perception of their ego conception differed as to the status of handicap and miscellaneous other variables. Consequently, it has been found out that age, number of brothers/sisters, order of birth, age of parents, educational status of parents, handicap status of mother or brother/sister, type of school, occurrence time of handicap, medical treatment status of handicap, starting age of education, person who takes care of the training of the child and the degree of handicap do not cause a significant 111difference on the children's ego conception score averages (P>0.05). It has also been found out that handicap status of father, sex and mathematical achievement marks influence the ego conception in the visually handicapped group (P0.01). and that types of handicap of acoustically, visually and orthopedically handicapped children do not statistically impact upon their ego conception (P>0.05). Under the light of these findings, it is suggested that the family and the child should be provided with guidance and psychological counseling, that training processes and milieus improving academic performance should be developed and that currently working teachers should participate in inservice training activities. 1999, 80 pages KEY WORDS : The acoustically handicapped, the visually handicapped, orthopedically handicapped, ego conception. IV